Řasokoule: Jak se správně starat o domácího mazlíčka v podobě rostliny?
Obsah
Chcete si pořídit domácího mazlíčka, ale nemáte na něj dostatek času? A chcete zároveň zkrášlit svůj interiér, proto se ohlížíte po nové pokojové rostlině? Jen málokdo by řekl, že i v tomto případě lze “zabít dvě mouchy jednou ranou”, jak se říká. Novou pokojovkou i domácím mazlíčkem bude řasokoule, hit dnešní doby.
Pokud sledujete trendy ve světě bydlení, možná jste se s touto netradiční pokojovou rostlinou už setkali. Její název naprosto vypovídá tomu, jak vlastně vypadá – je to jenom koule z řas. Přesto mluvíme o elegantním společníkovi, který patří do každého moderního příbytku.
Kde se vzala, tu se vzala řasokoule zelená
Ptáte se, odkud k nám koule někomu připomínající mech vzala? Její pomyslné kořeny jsou až v dalekých jezerech na severní polokouli. Odhaduje se, že pochází z Islandu, ale ve hře je také Japonsko nebo Estonsko. Ostatně ve zdejších vodách žije i nadále, proto se nedivte, až se vám při plavání ve zdejších tůních proplete mezi prsty. Jestli chcete na řasokouli opravdu narazit, zamiřte na ostrov Hokkaidó, kde jí je dostatek.
Pokud byste řasokouli zelenou pozorovali v jejím přirozeném prostředí, zjistili byste, že prochází až třemi vývojovými stádii. V první fázi svého života sídlí především na kameni, který je situován do stinných míst. V druhém stádiu se přesouvá na dno jezer a stává se z ní spíše mechový koberec. A během posledního období se z ní opět stává koule a pohybuje se spíše u hladiny.
Doma se však takto toulat nebude, tím si můžete být jisti. Bude sídlit tam, kam ji umístíte (čili do skleněné nádoby nebo akvária).
K životu toho příliš mnoho nepotřebuje
Pokud se domníváte, že se jedná o náročnou rostlinu, pletete se. Ke spokojenému životu jí stačí jenom voda. Jestli bude sídlit v zavařovací sklenici nebo ji ubytujete do akvária a jejími spolubydlícími budou rybičky, na tom jí až tak nesejde.
Jestliže chcete přidat na estetické stránce, vhoďte na dno skleněného obydlí bílé kamínky nebo mušle. Z rostliny/domácího mazlíčka se navíc stane i dekorace a rázem máme 3v1!
Nezapomínejte na pravidelnou výměnu vody
Stejně jako akvarijním rybičkám, i řasokouli je nutné měnit vodu. K tomuto kroku přistupujte jednou za dva týdny. Neházejte ji však do tvrdé vody. Preferuje vodu měkkou čili nejlépe dešťovou nebo převařenou. Pokud do vody vhodíte trochu mořské soli, nijak jí to neuškodí, a i tak vám vydrží i několik desítek let.
Pozor si dejte také na stanoviště. I když většina rostlin vyžaduje slunné místo ke svému životu, řasokoule přímé sluneční paprsky zrovna nevyhledává. Pokud by jí bylo dopřáváno světla více než požaduje, začne hnědnout. Když ji však přesunete do tmavšího koutu domu, navrátí se jí původní zbarvení. Pokud by se barva nevrátila do normálu, dopřejte jí trochu víc lásky, mazlení a masírování.
Pomazlete se se svou koulí
Možná se ptáte, proč o řasokouli mluvíme stále jako o domácím mazlíčkovi. Zatím to vypadá, že je to pokojová rostlina, ne-li dekorace, která bude sídlit v akváriu s rybičkami. Tato netradiční součást domácnosti se však může stát vaším mazlíčkem, i ona potřebuje sem tam pomazlit, a to ideálně pod proudem tekoucí vody, kde ji promete v dlaních, aby si zachovala kulatý vzhled.
Pokud nebudete správnou péči podceňovat a pokud řasokouli skutečně dopřejete masáže a mazlení, zůstane s vámi déle než jakýkoli jiný domácí mazlíček. Součástí vaší domácnosti může být i několik desítek let, pokud se nedopustíte přešlapů, třeba v podobě toho, že ji necháte pár dní ležet na kuchyňské lince doslova o suchu.