Co je to SMTP server?
Obsah
K odeslání první elektronické zprávy došlo v roce 1965, avšak v té době šlo jenom o výměnu zpráv mezi uživateli jednoho počítače. Masové rozšíření e-mailu pak přišlo v roce 1996 s uvedením služby Hotmail.com. V doručování e-mailových zpráv hraje klíčovou roli SMTP server. Máte ponětí, jakým způsobem funguje?
Co je SMTP server?
SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) označuje jeden z nejstarších internetových komunikačních protokolů, který zajišťuje přenášení e-mailů mezi poštovními servery. E-mailová zpráva tak putuje přímo do poštovní schránky adresáta, ten k ní může přistupovat buď přímo na serveru, nebo z jiného zařízení pomocí protokolů POP3 či IMAP.
IMAP vyžaduje trvalé připojení k e-mailové schránce. Tím umožňuje uživatelům pracovat se zprávami odkudkoliv přímo na serveru. Naopak POP3 je vhodnější pro uživatele s nestálým nebo omezeným připojením k internetu, e-maily se dají totiž stáhnout a poté s nimi můžete pracovat offline.
Jak funguje SMTP server?
Protokol SMTP umožňuje výměnu informací prostřednictvím elektronické pošty. Doručování této pošty pak probíhá na třech typech programů:
1. MUA (Mail User Agent)
Tento poštovní klient zajišťuje zpracování e-mailů u uživatele (odesílání a vybírání schránek). Jedná se o například Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Opera a další. V konfiguraci poštovního serveru najdete několik parametrů, které umožňují nastavení různých parametrů (například jaká MTA doména bude přijímat e-maily).
2. MTA (Mail Transfer Agent)
Tento server se stará o doručování e-mailů. Kontroluje tedy, zda je e-mail určený systému, na kterém běží – pokud ano, předá ho programu MDA, pokud ne, naváže spojení s jiným serverem a e-mail mu předá. Při hledání vzdáleného serveru spolupracuje MTA se systémem DNS. Mezi nejběžnější programy v roli MTA patří Exim, Gmail, Microsoft Exchange Server, Sendmail a další.
Pokud je poštovní server nedostupný nebo přetížený, může dojít k dočasné chybě. E-mail se pak uloží do fronty a odesílající server se pokusí o opětovné doručení. V případě, že e-mail není možné v určeném čase doručit, odesílatel obdrží chybovou zprávu o nedoručitelnosti.
3. MDA (Mail Delivery Agent)
Server by mohl zprávy sice ukládat přímo do elektronických schránek, výhodnější je ale použít specializovaný program MDA. Jde o program pro lokální doručování (třeba Procmail a Maildrop), který umísťuje e-maily do schránek. Tímto způsobem můžete při doručování zpráv provádět také další úpravy či filtrace (e-maily například třídit do různých schránek nebo odstraňovat spamy).
Jak nastavit SMTP?
Nastavení SMTP provedete ve vašem poštovním klientu nebo v jiné aplikaci sloužící k odesílání e-mailů z vaší domény. Budete k tomu potřebovat znát následující údaje, které získáte od osoby odpovědné za správu vaší pošty (může to být například provozovatel hostingového serveru nebo někdo z IT oddělení):
- server pro odchozí poštu,
- mail port SMTP,
- login a heslo,
- zabezpečení přihlášení.
A jak ověříte, že jste SMTP server správně nastavili? Pokud odešlete na jinou e-mailovou adresu zprávu, měla by vám dorazit.