Jak začít běhat metr po metru
Chcete začít běhat, ale nevíte, jak začít nebo co k tomu potřebujete? I když se může běh jevit jako velmi snadná sportovní činnost, přece jenom se kolem samotného začátku točí mnoho otazníků. Abyste takzvaně “nepřepálili start” nebo si během neublížili či si ho dokonce neznechutili už po prvním kilometru, přinášíme kompletní návod na to, jak začít běhat.
Nejdříve investujte do kvalitní obuvi
O běhu lze říct, že je to sport zadarmo. Vyběhnout můžete kdykoli chcete, kamkoli chcete a nezaplatíte zhola nic – jen vás to bude stát trochu volného času. Je však třeba konstatovat, že než vyběhnete do oblíbeného parku nebo údolí, pořiďte si vhodnou obuv. Ta je velice důležitá a díky ní vás nebudou bolet nohy na druhý den. Navíc si nezpůsobíte řadu zdravotních problémů. Správná obuv chrání jak kotníky, tak kolena. Pamatujte na to.

Jenže nabídka běžeckých bot je na trhu opravdu pestrá a široká. Při výběru ideálních tenisek pomůže především odpověď na otázku:
Tip na článek: Jak vybrat nejlepší běžecké boty |
Jaký je povrch, po kterém běháte?
Dnes existují dva typy běžeckých bot, a to běžecké boty silniční a běžecké boty trailové. I když to jsou boty určené k jednomu sportu, používají se na odlišný povrch. Pokud běháte po polních cestách, po travnatých neupravených trasách, pak je důležité mít na nohou trailové boty, jež jsou určeny do terénu. Jsou totiž velice odolné, mají často nepromokavou úpravu a jsou mnohdy vyrobeny z houževnatějších materiálů.
Jestliže ale běháte po silnicích nebo cyklostezkách, jsou pro vás dělané silniční boty, které jsou určené pro hladký povrch. Mají vynikající odpružení, často i tlumící schopnosti.
Naučte se správnou techniku
Když jste investovali do kvalitní obuvi, dalším krokem bude naučení se správné technice. Běžec by měl být v mírném předklonu, žádné shrbení. Měl by dopadat na špičku chodila pod své těžiště na střed. Hlavně nedopadejte na patu, výrazně byste snížili efektivitu běhu a zároveň byste až příliš zatížili pohybový aparát.
Hlavně žádné přehnané cíle
Pokud začínáte běhat, neklaďte si na sebe nereálné cíle. Během prvního běhu není dobré přepálit start, protože pak už byste nikdy nevyběhli. Z počátku se radujte z uběhnutých metrů, posléze pak z uběhnutých kilometrů. Z počátku se organismus nastavuje, zvyká si, proto ignorujte i čas, za který jste uběhli danou vzdálenost. Radujte se pak ze zlepšení, které budete postupně vykazovat.
Běhejte ráno nebo v podvečer
Jak začít běhat? Když máte dobrou obuv, znáte techniku běhu a nekladete si na bedra vysoké nároky, pak už stačí jen vyběhnout. Ať už začínáte běhat se psem, po padesátce nebo v zimě, ideální je běhat brzy z rána nebo pak v podvečer. Profesionální běžci však rádi říkají, že by si každý člověk měl zkusit vyběhnout i ráno, i večer. Zjistí, jaký čas mu vyhovuje nejvíce a podle svých pocitů by se měl řídit v následujících dnech. Kdy se však nedoporučuje běhat, tak je poledne. Sluníčko je v této části dne nejnebezpečnější a běžec během poledne velmi riskuje.
Sestavte si tréninkový plán
Dělá vám problém vyběhnout? Nedokážete se “dokopat” ani na běhací pás? Pak byste si měli sestavit tréninkový plán. Tréninkový plán je nejlepší odpovědí na otázku “jak začít běhat”. Při jeho sestavování si ujasníte své cíle a představy, odškrtnete si splněnou sportovní aktivitu a budete mít příjemný pocit. Tréninkový plán může sestavit zkušený běžec nebo trenér, ale pokud vám finanční rozpočet nedovoluje utrácet za tréninkové plány, inspirujte se například těmi, které jsou k nahlédnutí na internetu. Případně si sestavte tréninkový plán sami, ale držte se následujícího:
- Běhat by se mělo alespoň čtyřikrát do týdne, pokud chcete během zpevnit postavu nebo zhubnout.
- Běhat by se mělo alespoň 35-40 minut.
Najděte si parťáka
Jak začít běhat, aby vás to bavilo? Jak začít běhat i po padesátce, kdy se vám už ani nechce z postele? Nebo jak začít běhat a vydržet? Odpověď na všechny pokládané otázky je jenom jedna – najděte si parťáka! Když budete běhat s partnerem, respektive partnerkou nebo kamarádem, rázem bude běh záživnější činnost. Navzájem se budete “hecovat”, často překonáte svou vlastní stanovenou hranici a může to být dokonce jistá forma terapie.
