Ostatní

Mistr Leoš Janáček je obdivován i v zahraničí

Někdy stačí jen poslouchat a dozvíte se vše. To platí i v případě hudebních děl Leoše Janáčka. Jeho díla patří mezi perly naší vlasti. Jsou dokonce obdivována i v zahraničí, a to nejen u odborníků na hudbu. Na Leoše Janáčka můžeme být tedy právem hrdí. Co ale předcházelo tomu, než se z něho stal mistr?

Vzdělání Leoše Janáčka

Leoš Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech. Už jako malý chlapec si povšimnul krás jeho okolí, odkud čerpal velkou inspiraci. Pro hudbu žil již od dětství, protože měl velkou motivaci od svých hudebně vzdělaných rodičů, kteří mu vštípili lásku k hudbě. Leoš Janáček dokázal už jako malý hrát klavírní sonáty. Jeho talent se proto rozvinul velice brzy.

Památka Liška Bystrouška v Hukvaldech

V roce 1865 se jeho otec rozhodl, že ho pošle dál za hudebním vzděláním. Leoš Janáček tedy začal studovat v klášteře, kde se setkal s tvrdou disciplínou a vynikajícími osobnostmi. V roce 1869 už jeho otec nežil, ale Leoš Janáček jeho přání dokázal nadále respektovat. Šel proto studovat na varhanickou školu v Praze. Zde ho ovlivnil vlastenecký život měšťanů a velké osobnosti jako Bedřich Smetana a Antonín Dvořák. Dále studoval v Lipsku a intenzivněji se začal věnovat hudební kompozici. Následně se vrátil do Brna a stal se sbormistrem spolku Svatopluk a Besedy brněnské.

Rodina Leoše Janáčka

Jeho osobní život nebyl příliš šťastný. V Brně se zasnoubil s dcerou ředitele učitelského ústavu Zdenkou Schulzovou. Spolu měli dceru Olgu a syna Vladimíra. Vladimír však velice brzy zemřel.

Díla Leoše Janáčka

Jeho hudební díla jsou naprosto unikátní, povzbuzující a přinášející fascinující myšlenky. Nemusíte číst žádný rozbor díla, abyste si uvědomili, jaká krása se v jeho hudbě skrývá. Stačí se jen zaposlouchat a vytvořit si vlastní obrazy v hlavě. Přeji vám příjemný poslech.

 

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..