Ostatní

Proč je moře slané?

Protože je tam sůl. I takto jednoduchá by mohla být odpověď. Odkud se ta sůl ale bere?

Do moře je sůl splavována z pevniny

Mořská voda je slaná, protože do ní přitéká sladkovodní voda s obsahem soli (i sladká voda obsahuje sůl, ale jen v malém množství). Ta potom zůstává v mořské vodě. Soli se vypařuje daleko méně, než moře přijímá. Celý koloběh se nikdy neuzavírá. Voda z moře se odpaří (nyní už skoro bez soli), pak dopadne na pevninu, kde splaví sůl a další minerály z půdy. Ty jsou pomocí sladkovodní vody unášeny do moře. V moři se sůl akumuluje, protože se nedokáže odpařit.

Sůl je v moři také díky vulkanické činnosti

Množství soli v moři ovlivňují také i sopečné procesy a jiné vlivy. Ze sopečné lávy se pak uvolňují různé látky, čili i sůl.

Je to celé pravda?

Tato hypotéza ale není úplně stoprocentní. Mořská voda se totiž utvářela po hodně dlouho dobu, ze které nemáme prokazatelné důkazy. Proč lze toto odůvodnění vyvrátit? Voda smývá pevninu, ve které není až tak vysoká koncentrace soli. V průběhu geologických epoch se slanost vody liší. Obsah soli se také liší podle jednotlivých moří.

Moře

Není voda jako voda

Slaná voda má odlišné vlastnosti. Mořská voda má salinitu okolo 3,5 % (1 kg mořské vody obsahuje 35 gramů soli). Slaná voda má rozdílnou hustotu a jiný bod mrazu. Průměrná hustota mořské vody je 1,025 g/ml. Tato voda mrzne při teplotě -2 °C.

Ochutnejte slanost mořské vody

Otázka by mohla znít ale ještě i jinak. Jak víme, že je voda v moři slaná? To si každý z nás může lehce vyzkoušet. Její slanost zjistíte díky našim chuťovým pohárkům. Jestli byste si chtěli mořskou vodou uhasit žízeň, tak vám to příliš nedoporučuji. Sůl totiž způsobuje dehydrataci, takže účinek by to mělo úplně opačný.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..