Jsou graffiti umění?

Pojem graffiti je známý především mezi mladou generaci. Spousta lidí možná nezná samotný význam tohoto pojmu, ale v podstatě je potkávají dnes a denně při svých cestách do práce, za rodinou nebo přáteli. Graffiti jsou totiž pojmenováním určité kresby, která je prezentována na veřejných místech a plochách. Ti neznalí teď jistě také tuší oč jde. Ano, jsou to ty počmárané a pokreslené zdi. Význam tohoto umění je ale mnohem hlubšího charakteru.

V hlavní definici jsou Graffiti považovány dokonce za druh výtvarného projevu, který bývá většinou tvořen pomocí speciální fixy nebo spreje. Jejich historie sahá až do dalekého New Yorku, kdy se první podpisy na zdech začaly objevovat kolem roku 1971. V té době se nastartovala éra další- writerů, jak se samotní tvůrci děl nazývají.

Graffiti druh výtvarného projevu

V Českých končinách se tento druh zábavy a umění začal postupně projevovat přibližně v roce 1989. V té době již existovalo spoustu knih a publikací s prvotřídními díly pro inspiraci. V tomto období to byl jistě i určitý druh protestu, odporu a seberealizace.

Pro realizaci těchto děl samozřejmě existuje spousta profesionální a amatérské techniky. Pokud se na některé výsledné práce díváte nezaujatým a opravdu uměleckým okem, jistě si všichni dáme za pravdu, že se mezi námi pohybují doslova špičkoví umělci. Jejich hlavním problémem a nevýhodou je, že svoje graffiti chtějí zkrátka přednést co nejširšímu okruhu publika a veřejnosti. Proto tyto kresby můžete vidět na autobusových zastávkách, vagónech nebo zdech soukromých staveb.

Graffiti lze beze všeho považovat za umění, jen je potřeba jeho tvorbu přenést na místa k tomu určená. Po celém světě a v každém větším městě již existují plochy, které jsou těmto umělcům zcela k dispozici. Tento styl tvorby se velice úzce protíná s hudebním žánrem Hip Hop.

Daniel K.

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..