Pronájem bytu v Českých Budějovicích v roce 2019 podraží
Obsah
Pokud aktuálně řešíte otázku, zda se vydat na cestu vlastního bydlení s hypotékou, nebo hledat pronájem bytu v Českých Budějovicích, pomůžeme vám zorientovat se v základních kladech i záporech obou variant. Trh s bydlením je horkým tématem. Prochází rychlým vývojem. V otázce cen pak také prudkým nárůstem. I přes nedávné změny v poskytování hypoték se chystají další změny, tentokrát legislativní. Prozradíme vám, jak se úprava podmínek pro získání vlastnického bydlení odrazí i na těch, kteří o žádnou hypotéku žádat nechtějí.
Pronájem bytu osvobozuje
Je to spíše česká zvláštnost, chtít vlastnit byt či dům, ve kterém bydlíte. V zahraničí je podíl nájemního bydlení vyšší. Také je v zahraničí běžnější stěhovat se za prací a udržovat si jistou flexibilitu. Ti, kteří v Česku touží vlastnit byt, jsou spíše lidé starší generace. Dále je zde velká skupina lidí, kteří neustojí všeobecně stupňující se tlak, a ovládne je strach, že pokud si rychle nesjednají úvěr, budou se jejich peníze každý měsíc vytrácet do kapsy někomu jinému.
Do Českých Budějovic se za prací stěhují noví obyvatelé. Za městem vyrůstají nové průmyslové zóny. Například východně od města směrem na Lišov nebo severněji u Týna nad Vltavou. Přišli tito lidé nastálo?
Je to právě flexibilita a svoboda, které hrají prim pro mladší generaci. A dost možná, že dnešní děti a teenageři už potřebě vlastnit byt se závazkem na třicet let nebudou vůbec rozumět.
Změna pravidel u hypoték
Hysterie po uvědomění si, že většina mladých lidí prostě není schopna dosáhnout na hypotéku, iniciovala volání po změnách podmínek. Nejprve stát nabídl mladým lidem zvýhodněné státní půjčky na bydlení. Později ČNB upravila svá doporučení pro poskytování hypoték lidem do 36 let. Vysvětluje to tím, že se u nich dá předpokládat zvyšování příjmů do budoucna.
Současné podmínky | Možná interpretace návrhu změny zákona |
· Hypotéka na 80 – 90 % ceny nemovitosti | · Až 100 % hypotéka |
· Max. 45 % čistého příjmu na měsíční splátku | · Až 50 % čistého příjmu na měsíční splátku |
Ceny bytů jsou však hlavním faktorem v nedostupnosti bydlení. Ne podmínky hypoték a jejich omezení. Víme, že na trhu je bytů nedostatek a ke všemu uvolníme pravidla tak, aby i na to málo dosáhl širší okruh zájemců. Růst prodejní ceny bytů se po tomto kroku jistě nezastaví a jen těžko bude klesat.
Jak si vede nájemník
Úpravou podmínek pro hypotéky se nevyřeší problém rostoucích cen bytů. A pronájmy, bohužel, kopírují tento nárůst, třebaže s mírným zpožděním. V nadpisu jsme psali, že nájmy v roce 2019 podraží. Zdražují totiž každým rokem. Pociťujeme to v Česku. V zahraničí už vidíme alarmující příklady. V Berlíně se nájmy za deset let zdvojnásobily. Město proto rozhodlo zastropovat nájemné na pět let s platností od června roku 2020. V Česku se ale k omezení výše nájemného přistoupit neplánuje. I proto, že stále pamatujeme doby, kdy se ceny naopak deregulovaly.
Nejčastější strategií českých měst tak zůstává:
- efektivnější správa městských bytů – některé z nich jsou prázdné a neudržované.
- odblokování brownfieldů, kde vzniknou rezidenční čtvrti
- podpora družstevního bydlení
Zdražují i městské byty
České Budějovice vlastní 180 domů s 1818 bytovými jednotkami. Získat od města byt je opravdová výhra. Ceny nájemného byly dlouhodobě výrazně pod tržní cenou. V rámci strategie efektivnější správy bytů, ale bylo potřeba vybrat více peněz na nájemném. Rada města si proto letos nechala vypracovat posudek určující obvyklou cenu nájemného. Následně zvýšila nájmy lidem se smlouvou na dobu určitou.
Za 3+1 v městském bytě zaplatil nájemník 5 437 Kč. Tržní nájem byl určen na 10 202 Kč. Navýšená cena městského bytu je i přesto o něco nižší, 7 652 Kč.
Můžete přijmout svobodné rozhodnutí o setrvání v nájmu. Nechcete podlehnout hypotečnímu šílenství. Ale i nájemníka dostihnou následky turbulencí na hypotečním a realitním trhu. V článku jste si mohli přečíst o zvyšujících se nájmech v souvislosti se situací na hypotečním trhu. Přijímají se opatření, která mají ulevit mladým žadatelům o úvěr. Výsledek je ale nejistý a tržní nájmy dále stoupají. Rada města České Budějovice nedávno rozhodla o částečné deregulaci cen městských bytů. Ty by se měly více přiblížit tržním cenám. Co si o tomto rozhodnutí myslíte? A jak si myslíte, že nová regulace ovlivní další vývoj?