Podnikání

Rozdíl mezi sídlem podnikání a provozovnou

Sídlo podnikání není totéž co provozovna. Obojí však můžete mít i na adrese vašeho trvalého bydliště a stačí k tomu splnit jen 3 základní požadavky

Sídlo podnikání je pojem, který si lidé někdy pletou s označením „provozovna“. V některých případech se sice obojí může nacházet na totožné adrese, ale není to rozhodně pravidlo. Ujasníme si dnes základní rozdíl mezi těmito výrazy a zkusíme si také říci něco o podmínkách, které je třeba dodržet v případě, že si chcete obojí zřídit v místě vašeho trvalého bydliště. Pojďme na to!

Sídlo podnikání si nepleťte s provozovnou!

Sídlem podnikání (společnosti) se rozumí místo, na kterém je oficiálně registrována vaše firma a odkud řídíte váš byznys. Je to zároveň adresa používaná pro fakturaci a uváděná jako kontakt na vaši společnost. Poměrně často se jedná přímo o adresu trvalého bydliště.

Provozovna je však pouze prostor, kde vaši podnikatelskou činnost vykonáváte a nemusí se vždy s oficiálním sídlem shodovat. V případě, že se adresa sídla podnikání navíc liší i od vašeho trvalého bydliště, jste v souladu se živnostenským zákonem povinni prokázat tzv. právní důvod pro užívání prostor. K tomu vám nejlépe poslouží buď nájemní smlouva, nebo písemný souhlas vlastníka nemovitosti.

Mít sídlo společnosti je povinnost, což o provozovně neplatí

Jako podnikatelé jste ze zákona povinni mít oficiální sídlo vaší firmy a to pouze jedno. Nelze si jich tedy zaregistrovat vícero. To je další rozdíl v porovnání s provozovnami. Těch můžete mít totiž v zásadě libovolné množství a v každé z nich se věnovat vaší živnosti. Anebo nemusíte mít také žádnou, pokud to povaha vašeho podnikání nevyžaduje. Dobrým příkladem jsou třeba zprostředkovatelé nejrůznějších finančních produktů, IT odborníci nebo poradci všeho druhu. Ti se bez provozovny obvykle velice snadno obejdou a docela jim tedy postačí jen výše zmíněné sídlo firmy, které mohou mít buď doma, případně u některého z poskytovatelů tzv. virtuálních kanceláří.

Virtuální kanceláře mohou být dobrým řešením

Práce u PC v kanceláři

Některým profesím může skutečně plně vyhovovat, pokud oficiálně zaregistrují svou firmu pouze ve virtuální kanceláři, nepotřebují-li ke svojí činnosti pravidelně využívat žádné reálné prostory. Služby poskytovatelů takovýchto virtuálních kanceláří jsou mimochodem dosti žádané a obvykle představují jak zajištění nějaké solidní adresy v „dobré čtvrti“, to pro účely registrace vaší společnosti, tak i poskytnutí firemního servisu v podobě různých služeb, které dokáží v ideálním případě zcela suplovat zázemí kanceláře reálné.

Splňte 3 hlavní podmínky a podnikejte z domova

Jak už bylo řečeno, tak situace, kdy si živnostník zřídí svoje oficiální sídlo na adrese trvalého bydliště, je poměrně častým jevem. Není to neobvyklé ani v případě právnických osob (firem). Pokud však chcete doma zároveň provozovat i váš byznys, to znamená vyvíjet na adrese vašeho bydliště skutečnou podnikatelskou činnost, tak ta musí být v prvé řadě takové povahy, aby to vůbec bylo realizovatelné.

To znamená, že pokoušet se například v panelovém domě zřídit něco jako autolakovnu, je jednoduše nepřípustné a jediné, co vám „projde“ je zřízení oficiálního sídla vaší autolakovny, ale provoz už budete nuceni zrealizovat někde jinde. Pokud je však vaše činnost takového charakteru, že se do ní v paneláku pustit lze, pak je možné mít zde jak sídlo, tak i provozovnu. V takovém případě však ještě musíte splnit přinejmenším tři další podmínky, které jsou však v porovnání se všemi dalšími povinnostmi každého podnikatele pouhou maličkostí. Budiž vám navíc útěchou, že se snad konečně dočkáte i nějakých úlev, tedy alespoň v případě, že patříte k menším živnostníkům. Ale zpět k povinnostem. Co tedy musíte zařídit?

1. Právní důvod pro užívání nemovitosti

První z podmínek se týká vlastnického vztahu k nemovitosti, ve které máte trvalé bydliště a v níž chcete mít zároveň oficiální sídlo a také provozovnu. Na živnostenském úřadě musíte doložit, že jste majitelem této nemovitosti. Pokud ji nevlastníte, budete od jejího skutečného majitele potřebovat písemný souhlas, který je označován jako tzv. právní důvod pro užívání nemovitosti. Má-li nemovitost vlastníků více, musí být tento souhlas podepsán jejich nadpoloviční většinou, aby ho vůbec bylo možné použít.

2. Oznámení na živnostenském úřadě

Ještě dřív, než na adrese vašeho trvalého bydliště skutečně začnete podnikat, musíte tuto skutečnost oznámit živnostenskému úřadu a to alespoň 3 dny předem. Pokud tak neučiníte, dopouštíte se jednoduše deliktu, který vás v krajním případě může přijít až na 100 000 korun pokuty. Oznámení můžete učinit jak osobně, tak i písemnou formou a musí obsahovat jak adresu provozovny, tak i předmět vašeho podnikání. Chybět nesmí ani předpokládané datum zahájení činnosti.

3. Řádné označení

Provozovna musí být rovněž řádně označena vaším obchodním jménem i identifikačním číslem. Pokud nabízíte zboží či služby spadající pod zákon o ochraně spotřebitele, musí toto označení obsahovat rovněž jméno osoby, která je za chod provozovny odpovědná.

Jak vyřešíte náklady na energie?

Je jedině rozumné, pokud se hned na začátku rozhodnete oddělit energetickou spotřebu vaší domácnosti od toho, co spotřebujete pro chod vaší živnosti. Nejjednodušším řešením je pochopitelně instalace samostatných měřících zařízení. Zcela nezbytné to však není, ale vyplatí se to s ohledem na fakt, že si spotřebu energií můžete dát do nákladů. Pokud ovšem dokážete prokázat skutečnou spotřebu vaší provozovny. Je to tedy na vás.

Tak co, zkusíte to u vás doma?

Rozdíl mezi provozovnou a sídlem firmy vám byl nejspíš jasný ještě před tím, než jste narazili na náš článek, i když je nutné říci, že zase taková samozřejmost to pro každého není. Nicméně pár stručných informací ohledně toho, jak sídlo i provozovnu umístit pod jednu střechu (nejlépe vaši vlastní) vám možná přišlo vhod a máte nyní v této problematice už celkem jasno.

Nebo vám náš stručný výklad ani trochu nepomohl? Možná máte s podnikáním na adrese trvalého bydliště nějakou vlastní zkušenost. Nechcete se s námi o ni podělit?

5/5 - (2 votes)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.