Podnikání

Umíte vyjednávat?

V komunikaci s lidmi je mimo jiné důležité vyjednávat. Umíte to? Býváte úspěšní, nebo se často necháte dotlačit do pozice, která vám není příjemná?

Umění vyjednávat

V čem vlastně spočívá vyjednávání? Jde o oblast znalostí a úsilí, které jsou zaměřené na získání osoby na svou stranu a pro záměr, který potřebujeme. S oblastí vyjednávání se setkáváme v práci, ale i v osobním životě. Vyjednávat můžeme o čemkoliv. V práci třeba o termínu zakázky, o zvýšení platu atd. V osobním životě o tom, kam se pojede na dovolenou, co je potřeba koupit do domácnosti…

Při vyjednávání jsou důležité tři prvky. Jsou jimi informace, čas a moc. Chceme-li vyjednávat, jsou informace důležité. Čím více jich budeme mít, tím lépe můžeme dotyčného přesvědčovat. Na vyjednávání je třeba mít dostatek času. Pokud si na nás druhá strana neudělá čas a nebude nás poslouchat, tak ji těžko přesvědčíme o svém záměru. Posledním prvkem je moc, což je způsobilost nebo schopnost, která nám pomůže uskutečnit představy, které máme.

Situace win-win

Co je ještě třeba při vyjednávání?

Chcete-li být v jednání s lidmi úspěšní, měli byste se držet určitých zásad. Důležité je přesvědčit dotyčného, že si sám přeje, aby udělal to, co po něm žádáte. Měl by mít pocit, že je to pro něj přínosné.

Hovořte také s lidmi o tom, co je zajímá, usmívejte se na ně. Na druhou osobu udělá velmi dobrý dojem, když budete znát jeho jméno a budete ho jím oslovovat. Ukažte dotyčnému, že je pro vás důležitý a celkově buďte pozorní.

Umíte vyjednávat?

Umění vyjednávat je čím dál důležitější vlastností. Jak jste na tom vy? Na trhu jsou různé kurzy zabývající se touto dovedností. Jsou však často nevědecké, spekulativní a drahé.

Uměním vyjednávání se mimo jiné zabývá management působivosti. Je však nutné si uvědomit, že člověk, který nemá předpoklady pro vyjednávání, se bude této dovednosti jen těžko učit.

 

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..