Víte, jakou profesi vykonává arborista?
Obsah
Když se řekne arborista, jen málokdo ve skutečnosti ví, co si má pod tímto slovíčkem představit. Přitom se s tímto povoláním setkáváme poměrně často – i když pouze jen jako přihlížející diváci. A co vy? Víte, kdo je arborista a co je náplní jeho práce? Pokud ne – nevadí! Když si přečtete náš dnešní článek, vše se dozvíte a zase budete vědět něco navíc.
Arborista a arboristika – co to vlastně je?
Arboristika a arborista jsou dva pojmy, které k sobě neodmyslitelně patří. Termín arboristika si můžeme vysvětlit jako obor zahrnující komplexní péči o dřeviny, které rostou mimo les – takže například ve městě nebo u někoho na zahradě.
Arborista je poté člověk, který tohle pro někoho možná hodně náročné řemeslo vykonává, což znamená, že kácí rizikově vzrostlé stromy, provádí prořezy korun stromů a nezalekne se ani kácení ve ztížených podmínkách.
Jaké znalosti a dovednosti arborista potřebuje?
Základním předpokladem pro tuto profesi je snášenlivost výšek. Arboristé pracují ve výškách, proto nesmí mít strach. Vše má svá pravidla a zákonitosti, které je potřeba pečlivě dodržovat. Pro získání znalostí slouží arboristická akademie, kde se provádí školení, semináře a také nejrůznější workshopy, které se zaměřují právě na obor arboristiky a stromolezectví.
Arboristé pracují po celý rok
Arboristé z Rizikabezrizika.cz pracují celoročně a zaměřují se především na kácení stromů v Praze. Prakticky každý den je někde v České republice (a samozřejmě nejen tady u nás) potřeba pokácet rizikově vzrostlé stromy.
Za zmínku také stojí potřebné vybavení každého arboristy, které by mu nemělo chybět. Samozřejmostí je pevná obuv, ideálně kotníková, aby bezpečně jistila nohu.
Dále nesmí chybět přilba, polohovací pracovní postroj, nahazovací vybavení a všechno potřebné vybavení pro výstup. Je toho ještě mnohem více, co takový stromolezec potřebuje, aby mohl svoji práci vykonávat nejen bezpečně, ale i efektivně.