Živnostníci nechtějí platit více na své penze
Obsah
I když si živnostníci platí na svou budoucí penzi velmi nízkou částku, odmítají její zvýšení. Výchozí varianta důchodové reformy navržená Komisí pro spravedlivé důchody ale počítá s tím, že si živnostníci začnou platit vyšší odvody než dosud.
Osoby samostatně výdělečně činné si v současné době podle ministerstva práce a sociálních věcí – MPSV, platí jen minimální pojistné. Odhadem je jich 590 000. V důsledku odvádění minimálních částek odhadovaný důchod pojištěnců pracujících na živnostenský list vychází pouze na 8 400 korun. Jde o velmi nízkou částku a díky tomu reálně hrozí, že živnostníci spadnou do systému sociálních dávek.
Výpočtový základ OSVČ
Nastavení výpočtového základu OSVČ se proto musí změnit, aby se ve stáří bývalí živnostníci nedostávali pod hranici chudoby. Jejich zapojení do základního důchodu by mělo být podle úřadu férové. Vyšší odvody živnostníků by navíc zvedly celkový objem vybraných prostředků v důchodovém systému. V současné době si 2 ze 3. OSVČ platí minimum. Minimální měsíční pojistné činí 2 544 korun.
Návrh výše platby
V návrhu MPSV se počítá s úhradou odvodů ze 3/4 zisku, nejméně ze 2/5 průměrné mzdy. Živnostníci sdružení v Hospodářské komoře ČR s tím nesouhlasí. Komise navrhuje, aby se živnostníkům odvody vypočítali ze 75 % rozdílu mezi příjmy a výdaji oproti současným 50 %. Současně by se jim zvýšil minimální základ pro výpočet pojistného ze současných 25 na 40 % průměrné mzdy, což znamená zvýšení daní.
Sociální pojištění
Živnostníci si sice uvědomují nezbytnost důchodové reformy, ale pro mnoho lidí z řad OSVČ s nízkými příjmy by dané zvýšení odvodu bylo likvidační, což by je současně vehnalo do takzvané šedé zóny. Podle prezidenta Cechu obkladačů ČR Romana Pommera by to následně vedlo v podstatnému snížení počtu OSVČ a pracovních míst, která živnostníci vytvářejí.
Zaměstnanci versus OSVČ
Průměrný zaměstnanec odvede téměř 10 000 korun. Spravedlivá reforma navrhuje základní důstojný důchod pro všechny 10 500 korun. Pokud jej mají dostávat i OSVČ, musí platit vyšší pojistné.
Odvod na sociální zabezpečení za zaměstnance dosahuje 31,3 % z hrubé mzdy. Celkem 6,5 % odvádí zaměstnanec a 24,8 % zaměstnavatel. Z toho jde 21,5 % na důchodové a 2,1 % nemocenské pojištění a 1,2 % státní politiku zaměstnanosti. Minimální odvod u zaměstnance není stanoven. I nadále vzniká nárok na důchod zaměstnancům i OSVČ, co mají 35 let pojištění.
Pilíře důchodového systému
Současný první penzijní pilíř, ze kterého stát vyplácí důchody, by se mohl rozdělit na nultý a první pilíř. Nultý pilíř, tedy základní důchod, by zajišťoval minimální částku, kterou dostane každý senior bez ohledu na výši příjmů. První pilíř by oceňoval pracovní kariéru.