Teplota v lednici
Co je nedílnou součástí kuchyně? Kromě sporáku a kuchyňské linky je to také lednice a mrazák, bez nichž si dnes pravděpodobně nedokážeme představit den. Lednička společně s mrazákem slouží pro uchovávání potravin a díky těmto dvěma domácím spotřebičům nám potraviny vydrží daleko déle, než bychom očekávali. Už od pradávna se ví, že chlad zpomaluje nebo zcela zastavuje růst mikroorganismů, což vede k prodloužení trvanlivosti nejen zeleniny, ale také mléčných výrobků či uzenin. Aby však zůstaly potraviny co nejdéle čerstvé, je třeba mít lednici správně nastavenou. Jenže jaká teplota má být v lednici?
Jaká je optimální teplota v lednici?
Když si lednici přinesete domů, to první, co se musí udělat, je zapojit ji a nastavit její optimální teplotu. Jenže jaká je optimální teplota lednice? Jídlo musí být v lednici ochráněno a musí být uchováváno co nejdéle v co nejlepší kvalitě. Pokud však bude teplota nastavena nesprávně, potraviny nevydrží ani do druhého dne.
Ideální teplota by podle odborníků neměla být ani málo, ale ani moc. Při nastavení nízké teploty hrozí zamrznutí potravin, při nastavení vysoké teploty zase jejich brzké zkažení se. V ideálním případě by se teplota v lednici měla pohybovat kolem 4-5 stupňů Celsia. Nikdy by neměla přesáhnout osm stupňů a klesnout k bodu mrazu taktéž nesmí.
Jaká je ideální teplota v mrazáku?
Jelikož se společně s lednicí kupuje také mrazák, který bývá její součástí, nabízí se hned další otázka, a to – jaká je ideální teplota v mrazáku? Díky mrazáku dojde k uchování potravin i po dobu dlouhých měsíců, ovšem i v tomto případě platí, že poslední slovo má teplota v něm. Ta by se měla pohybovat kolem –18 stupňů Celsia. Při této teplotě nedojde jenom ke zpomalení růstu mikroorganismů, ale dojde k naprostému zastavení jejich růstu. Produkt se pod zmražením prakticky nijak nezmění.
Jak správně skladovat potraviny v lednici a mrazáku
Zatímco při skladování potravin v mrazáku je to zcela jasné, řada lidí chybuje při skladování potravin v lednici. Při dávání potravin do lednice si totiž jen hrstka lidí uvědomuje fakt, že je lednice rozdělená do několika částí a v každé části je trochu jiná teplota. Zatímco teplota v lednici v horní poličce a dvířkách je nejvyšší, ve spodních poličkách je naopak nejnižší. Podle toho také skladujte potraviny.
V praxi to bude vypadat například tak, že do horní poličky dáte už připravená, uvařená jídla, která rychle spotřebujete. Do dolních poliček přijde ideálně maso, které chcete, aby ještě pár dnů vydrželo. V zásuvkách lednice se zase skladují druhy ovoce a zeleniny, případně sýry. A co dvířka? Jelikož se jedná o jedno z nejteplejších míst v lednici, patří sem například nápoje, ale také klidně vejce.
Voda v lednici a další časté problémy
Lednice je spotřebič jako každý jiný, což znamená, že potřebuje opečovávat. Pokud se s lednicí zachází špatně nebo na její péči zapomínáte, může nastat řada problémů, k nimž patří například i voda v lednici. Právě voda v lednici je velmi častý problém, který nepotěší prakticky nikoho. Možná jste i vy kdysi zjistili, že vám šuplíky v lednici doslova plavou ve vodě, proto jste se ptali, co za vodou v lednici stojí.
Na vině může být hned několik věcí. Buď za tím stojí námraza na zadní straně lednice, nebo špinavý, respektive ucpaný odtokový kanálek. Nejdříve se pojďme zabývat tou druhou možností, a sice špinavým či ucpaným odtokovým kanálkem, který v minulosti potrápil řadu lidí.
Odtokový kanálek bývá většinou ucpaný kvůli hromadící se vlhkosti v lednici, která pak vytváří kondenzaci a tvoří ledový krust. Najednou nemá voda z lednice kam odtékat, proto vytéká jedinou možnou cestou, kudy může, tedy ven dvířky. Naštěstí s tímto problémem lze něco udělat. Vezměte si například kartáček na čištění odtoku nebo jehlici, se kterou usazeniny lehce vyjmete a kanálek tím opět zprůchodníte.
Častým problémem bývá také námraza na zadní straně lednice, která se rozpouští a lednici tedy zaplavuje. Každý člověk ví, že lednici je minimálně dvakrát ročně nutné takzvaně odmrazovat, aby nebylo narušené její fungování a aby její provoz nestál majlant. K odmrazení většina lidí přistoupí v okamžiku, kdy na zadní straně lednice spatří zmiňovanou námrazu.
Odmrazování lednice není žádná věda. Jen se lednice vypojí ze zásuvky a počká se, až námraza roztaje. Pokud chcete proces odmrazování lednice urychlit, vezměte do rukou fén, se kterým to půjde lépe. Nikdy se však nesnažte pomoct odmrazování tak, že budete potírat led horkou vodou! Hladký povrch vlivem teplotního šoku popraská a po čase se začne loupat. Fén je proto lepší pomocník.