Bydlení

Vánoční tradice a zvyky

S Vánocemi je spjato mnoho tradic a zvyků. Vzhledem k odkazu našich předků bychom tyto zvyky měli dodržovat. Ať už je jejich prapůvod jakýkoliv, jejich dodržování má pořád své kouzlo. Hlavně děti tento radostný den ocení, když jim ukážete něco netradičního.

Vánoční dárky

Hodně lidí si Vánoce bez dárků ani nedokáže představit. Obdarování druhého je také vánočním zvykem, avšak v našich domácnostech tento zvyk příliš zkomercionalizoval.

Druhého potěší opravdový dárek od srdce.

Dítě o Vánocích

Pouštění lodiček

Rozpůlená skořápka z vlašských ořechů se svíčkou uvnitř, která plave na hladině vody – takto vypadá lodička ze skořápky. Tento zvyk je spjat s pověrami, které se k Vánocům vážou. Její plavba  předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Čeká vás dlouhý a šťastný život, když vaše svíčka bude dlouho svítit. Lodička na volné vodě předznamenává cestu do světa. Lodička držící se u břehu znamená, že zůstanete doma.

Vánoční stromeček

Vánoční stromeček zdobený dřevěnými figurkami, sušenými plody a svíčkami se poprvé objevil počátkem 19. století. Od té doby se pojetí vánočního stromečku zmodernizovalo. Najdou se však i rodiny, kde staré pojetí vánočního stromečku stále drží.

Vánoční strom

Vánoční večeře

Vánoční kapr je třetím vánočním zvykem, který se dodržuje v hojné míře. Tento pokrm se však u prostého lidu začal konzumovat až ve 20. století.

Lití olova

Nad plamenem roztavíte olovo, které poté vylijete do nádoby s vodou. Po ztuhnutí olova si všichni přítomní olovo prohlédnou a usuzují, co daného člověka čeká v budoucnosti. Před litím olova si také můžete v duchu položit nějakou otázku. Olovo vám na ni určitě odpoví. Musíte mít však bohatou fantazii.

Vánoční doplňky

Další vánoční zvyky a tradice

Vánoce jsou bohaté na zvyky, tradice, ale i na pověsti s nimi spojené. Můžete si vyzkoušet i další odkazy našich předků, například rozkrojit jablíčko, hodit střevícem, zpívat koledy, třást stromem, držet půst atd.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..