Bydlení

Jak rychle uklidit byt či dům. Osvojte si několik triků

Úklid nepatří zrovna k nejoblíbenějším činnostem. Každý týden utíráme prach, vysáváme, žehlíme. Jednou měsíčně se pak pouštíme do převlékání ložního prádla nebo umývání oken. Zejména měsíční generální úklid bývá činností dlouhou a únavnou. Proto se nabízí otázka, jak rychle uklidit dům či byt, abychom měli brzy hotovo a mohli svůj čas věnovat důležitějším věcem?

Člověk by se až divil tomu, kolik tipů, rad a triků na rychlý úklid existuje. Češi jsou opravdu vynalézavý národ a když potřebují, tak si zkrátka umí vymyslet celou řadu vychytávek a kliček. Ani v případě uklízení tomu není jinak. Pojďme si proto prozradit, jak rychle uklidit byt nebo jak rychle uklidit pokoj, který zatím vypadá, jako kdyby v něm vybuchla bomba.

Uklízejte zpravidla ráno

I když standardní údržba bytu příliš mnoho času nezabere, stejně se vyplatí pustit se do úklidu ráno. Při ranní hygieně zrovna ukliďte koupelnu, při uklízení nádobí ze snídaně se pusťte do úklidu kuchyně. Budete mít za pár hodin hotovo a večer – to už pak hodíte nohy nahoru a pustíte si oblíbený televizní pořad. 

Úklid domu

Po ránu má člověk více energie a uklízení mu jde daleko rychleji. Po odpoledním návratu domů ze zaměstnání navíc uklizená domácnost přináší příjemné uspokojení a uklidnění na duši.

Začínáme uklízet od nejzazšího místa

Většinou se to nejhorší nechává na konec. Ale tím nejhorším byste naopak měli začít. Proto se pusťte do uklízení toho nejzazšího místa v domě nebo v bytě. Při úklidu se snažte odstranit zbytečné doplňky a dekorace, na které se jenom práší. Ušetříte si tím hodně času při následujícím úklidu. 

Až budete mít uklizený ten nejhorší kout v domě, při uklízení postupujte následovně – nejdříve ukliďte vše nahoře, poté postupujte k zemi. Pokud nejdříve vytřete podlahu a až poté uklidíte kuchyňskou linku, k podlaze se v následujícím kroku zase vrátíte. A úklid se tím pádem razantně prodlouží. 

Okna umývejte ve chvíli, kdy je pod mrakem

Největším kamenem úrazu při úklidu jsou okna. Mnoho lidí se nemůže přemluvit k tomu, aby se postavili na židli a začali se stíráním vody z okenních tabulí. Jenže i to je činnost, kterou je třeba párkrát do roka udělat. Přistupujte k ní zpravidla ve chvíli, kdy je pod mrakem. Pokud bude svítit sluníčko a bude příliš teplo, okna budou rychleji vysychat a na okenních tabulích vyniknou šmouhy. 

Čištění oken

Pomocníkem při mytí oken bude ocet, respektive octový roztok. Stačí si smíchat ocet a vodu v poměru 1:1 a nalít si ho do rozprašovače. Octový roztok naneste na okna a suchým hadříkem okna vyleštěte. Ocet zabraňuje vzniku šmouh. Podobně jako ocet funguje také vodka, která je tím nejvíce univerzálním alkoholickým nápojem. 

Mějte po ruce pytle a zvolte si centrální překladiště

Při úklidu narazíte na mnoho věcí, se kterými si nebudete vědět rady. Máme tím na mysli hromady časopisů, katalogy, také knihy nebo další věci, které v daném pokoji mít nechcete, ale zatím nevíte, kam s nimi. Proto si zvolte takzvané centrální překladiště, kam si takové věci budete ukládat. A vrátíte se k nim až na konci úklidu, kdy už je jenom zařadíte do polic nebo hodíte do šuplíků. 

Nachystané byste měli mít i pytle. Během úklidu totiž najdete věci, které nepoužíváte, které jsou rozbité nebo shnilé. A v takovém momentu je budete chtít vyhodit. Když budete mít pytle po ruce, věcí se budete zbavovat automaticky a nebudete se při úklidu zdržovat. Buďte však nekompromisní a nad věcmi se dlouho nerozmýšlejte. Pokud věci nenosíte nebo nepoužíváte, tak je zkrátka vyhoďte.

Jak uklidit bez chemikálií

Jak uklidit kuchyň, jak uklidit ve skříni nebo jak uklidit koupelnu jsme si již prozradili. Otázkou ale zůstává, jak rychle uklidit dům či byt bez chemikálií? V posledních letech přibývá domácností, které chtějí jít tou ekologickou cestou. Snaží se třídit odpad, jíst méně masa a používat saponáty, které v sobě neobsahují ani trochu chemických látek. I když dnes existuje celá řada ekologických prostředků určených pro úklid domu či bytu, řada pomocníků se nachází i v kredenci. 

Tip: Pokud nechcete řešit vlastní výrobu čisticího prostředku a rádi byste použili něco profesionálnějšího, za rozumnou cenu, ekologického, bezpečného pro děti a zvířata, tak zkuste mrknout zde: Dezinfekce a čističe na povrchy.

Ocet nejen na okna

Jak již bylo zmíněno, skvělým pomocníkem je například ocet. Díky němu umyjete okna k naprosté dokonalosti. Ocet ale pomůže i při jiných fázích úklidu. Například odstraní vodní kámen ukrytý v rychlovarné konvici nebo na sprchové hlavici či pročistí vodovodní odpady. 

Do trouby patří jedlá soda

Skvělým pomocníkem při úklidu je také jedlá soda. Po ní sáhněte v okamžiku, kdy máte troubu zaneřáděnou spáleninami a podobným. Nejdříve ji smíchejte s vodou a očistěte spáleniny a další nedokonalosti. Aby trouba poté zela čistotou, omyjte ji nakonec octem. 

Čištění sporáku a trouby

Kokosový olej jako přírodní leštěnka

Na kovové povrchy i na dřevo se při úklidu používá leštěnka. Jenže i to je produkt plný chemikálií. Naštěstí se najde jeho přírodní alternativa, a to v podobě kokosového oleje. Poradí si nejen se dřevem a kovem, ale také s žulovými povrchy. Dokáže krásně odpudit prach, navíc funguje jako prevence proti rzi.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..