NÁVOD: Jak vyčistit počítač od prachu i virů

Počítače a notebooky jsou dnes využívané více než před rokem. Na vině je zvýšené procento pracovníků pracujících formou home office, kteří k plnění stanovených úkolů počítač zkrátka potřebují. Jak jinak by byli v kontaktu se svými nadřízenými? I když je řada lidí nadšená z toho, že může pracovat doslova z postele, bohužel si neuvědomuje, že je počítač třeba čistit. Jelikož je to ten nejpohodlnější způsob, jak být v kontaktu s nadřízeným, musí být zajištěna jeho funkčnost. Při jeho zanesení však hrozí jeho velmi brzká výpověď ze služby. 

Pravidelné čištění znamená řadu benefitů

Nejen prevence proti brzké výpovědi počítače je jedním z benefitů pravidelného čištění. Mezi další důvody, proč to nepodceňovat, patří zlepšení efektivity chlazení, snížení provozních teplot a hluku a v neposlední řadě také zachování plného výkonu počítače. To je, pravděpodobně, ten nejlepší benefit, nemyslíte? Nikdo přece nechce pracovat na pomalém počítači. 

Jak vyčistit počítač? Držte se několika pravidel

Možná jste se nyní rovnou vrhnuli do čištění vašeho každodenního společníka. Nebuďte však zbrklí, při čištění počítače se můžete dopustit celé spousty chyb. Zejména si dejte pozor na neopatrné zacházení, které by mohlo vést k nevratnému poškození jednotlivých komponentů nebo počítače jako celku. 

Tou hlavní zásadou je nulové připojení k elektrické síti. Před zahájením údržbových činností si dobře zkontrolujte, jestli není počítač zapojen do elektřiny. Pokud ne, pusťte se do práce s tím, že se co nejméně dotýkejte základní desky. Především se základové desce vyvarujte ve chvíli, kdy chcete odsát prach s pomocí vysavače. 

Čištění počítače od prachu
Čištění počítače od prachu

K čištění si připravte speciální prostředky

Mnoho lidí používá k čištění počítače jenom produkt na prach a hadřík, s jehož pomocí otřou usazeniny a nečistoty. Jenže v tomto případě se zbaví nečistot jenom na povrchu, nikoliv uvnitř počítače, kde mohou napáchat daleko větší neplechu. Proto si připravte teplovodivé pasty a sprej se stlačeným vzduchem, což jsou speciální prostředky na čištění počítače. 

Čistíme počítat do hloubky

Jak nejlépe vyčistit počítač? Tak, že pronikněme do hloubky. Je důležité ho s pomocí křížového šroubováku demontovat a vyčistit každou jednu část. Nezapomeňte ani na samotná dvířka, která mají prachové filtry. I zde se prach usazuje. 

Pokud si nejste jistí tím, jak konkrétně při demontáži postupovat, na internetu je řada návodů, jak bednu počítače rozebrat a případně jak konkrétně jeho jednotlivé části zbavit prachu a usazenin či dalších nečistot, které v něm během posledních měsíců ulpěly. 

Posledním krokem čištění bude samozřejmě opětovaná montáž počítače a jeho spuštění. 

Nezapomeňte vyčistit i plochu počítače

Tím, že jsme našeho věrného každodenního společníka zbavili prachu a dalších podobných nečistot, jsme zachovali jeho dlouhou životnost a podpořili ho ve správném fungování a výkonu. Abychom ho zbavili i pomalého tempa, ve kterém v posledních týdnech jede, je důležité se vrhnout i na čistku plochy a souborů, které jsme do něj postahovali. 

Vyčištění počítače od velký a nepoužívaných souborů

Kromě odstranění nepotřebných fotografií a dokumentů, které nezapomínáme smazat i z koše počítače, nikoliv jenom z plochy nebo jednotlivých složek, procházíme seznam nainstalovaných programů a odinstalujeme aplikace, které dlouhodobě nepoužíváme nebo které jsme v minulosti stáhli náhodou a nikdy neotevřeli. Pokud máte počítač s operačním systémem Windows, nainstalované programy najdete pod záložkou “Ovládací panely”.

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..