Bydlení

Že se v nich množí bakterie? Naopak! Klimatizace čistí vzduch

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká je asi kvalita vzduchu ve vašem domě či bytě? Je to faktor, který může zásadně ovlivňovat to, jak se vám doma žije, spí nebo pracuje. Znečištěný vzduch u vás může způsobit zvýšenou únavu, ale i mnohé zdravotní potíže (např. oteklé oči, problémy s dýcháním, alergie). 

Kvalita vzduchu

Kvalitu vzduchu uvnitř místností ovlivňuje jeho vlhkost. Ta by neměla překročit 40–60 %. Z důvodu příliš suchého vzduchu můžete mít suchý dráždivý kašel, vysušenou a podrážděnou pokožku, popraskané rty nebo vás mohou pálit oči. Naopak v nadměrně vlhkém vzduchu se snáze množí bakterie, plísně a roztoči, kteří potrápí zejména alergiky a lidi s dýchacími potížemi. 

Bakterie v době

To, že se viry a bakterie množí v domácích klimatizacích, a že tedy klimatizace zhoršují kvalitu vzduchu v místnosti, je mýtus. Opak je pravdou – většina současných domácích klimatizací disponuje nejrůznějšími typy filtrů, které naopak vzduch od těchto zdraví škodlivých látek čistí. Pomocí klimatizace také můžete regulovat vlhkost vzduchu v místnosti.

Další faktory ovlivňující vzduch v domácnosti

Kromě roztočů, pylu a prachu může vzduch ve vnitřních prostorách obsahovat také nebezpečné látky, jako jsou například oxid uhličitý či oxid uhelnatý. Zdrojem oxidu uhelnatého je třeba krb, špatně nainstalovaný nebo vadný bojler, či ucpaný komín. Další nebezpečnou látkou v domácnosti je formaldehyd, který se uvolňuje z nábytku, podlahových krytin a tapet, ale také oblečení, čisticích prostředků nebo kosmetiky. 

Ovladač od klimatizace

To, jaké množství určitých látek ve vzduchu je už nebezpečné, stanovuje i legislativa, například Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 6/2003 Sb., která stanovuje hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností. Jak můžete kvalitu ovzduší v místnosti monitorovat, se dočtete například zde.

Klimatizace vyřeší vše za vás

Kontrolu kvality ovzduší v místnostech je tedy důležité nepodcenit. A právě v péči o kvalitu vzduchu vám mohou být domácí klimatizace skvělým pomocníkem. Ty dokážou docílit přesně takové kvality vzduchu, jaká je pro vaše tělo optimální – čistí, vlhčí, odvlhčují i ionizují. Klimatizace mohou disponovat buď filtry pasivními, nebo také účinnějšími filtry aktivními. Klimatizace společnosti Daikin například disponují technologií Flash Streamer, která dokáže elektrickým výbojem rozložit i těkavé sloučeniny jako například zmíněný formaldehyd.

5/5 - (2 votes)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..