Ekologie, vřed! Přírodní materiály, které se dostávají v módě do popředí
Přírodní materiály a oblečení – kombinace, která je nyní velkým tématem. Jelikož se téma “ekologie” dostává do popředí, hledají se různé způsoby, jak zanechat co nejmenší stopu na planetě. Plasty se nám už úspěšně daří odstraňovat z našich životů, také efektivně třídíme odpad. Nyní se naše pozornost upnula na výrobky z přírodních materiálů, které nově zařazujeme do našich šatníků.
Dalo by se říct, že svět módy nyní doslova prahne po tom mít nálepku “bio” či “inovativní” nebo “zcela přírodní”. Nejeden módní řetězec či značka oblečení na první místo žebříčku priorit dosazuje přírodní materiály doufajíc v to, že lidé ekologii skutečně berou vážně. A tato sázka na dražší, leč pro planetu přijatelnější věci se vyplácí. Pozornost se totiž i mezi zákazníky upíná na kvalitu, nikoliv na kvantitu.
Pokud jste se rozhodli zařadit se mezi jedince, kteří budou nosit kabelky z přírodních materiálů nebo oblečení z přírodních materiálů, prozradíme vám látky, z nichž se skvělé kousky, jež mají od planety zelenou, vyrábí.
Len jako tradiční materiál
Předně stojí za zmínku len – tradiční materiál, který se pěstuje po celé střední Evropě. Pokud nemáte zájem pořizovat si věci z příliš exotických látek, pak bude len jasnou volbou. Pyšní se skvělými vlastnostmi a hodí se nejen pro běžné nošení, ale také pro sportování. V minulosti se z něj vyráběly například tenisové obleky, dnes se sází hlavně na lehké a volné kalhoty pro ženy, které v létě ochladí a v zimě zahřejí.
Konopné vlákno na obuv a kabelky
Zatímco ze lnu se vyrábí především oblečení, konopné vlákno se používá při výrobě kabelek nebo obuvi. Jedná se totiž o velice pevnou látku, která je však na dotek velmi příjemná. Tento materiál je stejně jako len typický pro naše zeměpisné šířky.
Když bavlna, tak pouze s certifikátem
Mezi přírodní materiály na textil či oblečení rozhodně patří také bavlna, která je velmi oblíbená. Není však vhodná k výrobě všech kousků oblečení. Například sportovní věci se z této látky zásadně nevyrábí. Bavlna totiž nedisponuje takovými vlastnostmi, jaké jsou třeba k výrobě opravdu kvalitních sportovních kousků.
Pokud chcete ze svého šatníku udělat ryze bavlněnou sbírku, upněte sovu pozornost na takové modely, které jsou vyrobeny z certifikovaného materiálu. Když má bavlna takzvaný GOTS certifikát, splňuje materiál přísná etická kritéria.
Modal je stále populárnější
Že zrovna sháníte letní šaty z přírodních materiálů? V tom případě byste měli upnout svou pozornost na ty, které jsou vyrobeny z modalu. Jedná se opět o přírodní materiál, ze kterého se vyrábí textil. V posledních letech bývá velmi častou součástí nových módních kolekcí. Mluvíme o původně dřevité hmotě, jež se však přeměnila na ekologickou látku.
Bambusová viskóza pro spodní prádlo
Myslíte si, že se z přírodních materiálů nemůže šít spodní prádlo? Ale kdeže! Může! Zpravidla se používá takzvaná bambusová viskóza, která nejen, že dobře saje, ale také je antibakteriální. Jen si dejte pozor na jednu věc, a sice na správné praní. Tato látka nemá ráda vysoké teploty a kyselé prostředí. Při praní proto nepoužívejte ani ocet ani změkčovadla, ať nedojde k narušení vláken materiálu.
Tencel z eukalyptu
Když se řekne slovo “eukalypt”, většina žen si vybaví rostlinu, kterou si dávají do vázy na stůl. Jenže nemluvíme jenom o rostlině, ale mluvíme také o jedné z hlavních ingrediencí, z níž se vyrábí další přírodní materiál, a to tencel. Tato látka se (stejně jako zmiňovaná bavlna nebo bambusová viskóza) pyšní řadou skvělých vlastností, k nimž patří například dobrá savost vlhkosti či pohlcování potu.