Krása a móda

Jak roztáhnout boty – Zaručené tipy

Kožené boty patří k nejatraktivnějšímu typu obutí, ovšem jejich prvotní vynesení ven není zrovna příjemná záležitost. Kůže jako taková se totiž noze nechce přizpůsobit, může tlačit nebo způsobovat odřeniny. Čelíte tentýž scénáři? Nevadí, nemusíte se obuvi nutně vzdávat. I s takovými botami si můžete poradit, a to tak, že se naučíte je roztahovat. Jedno roztažení a boty vám padnou jako ulité po dobu několika následujících let. Takže, jak na to?

Obujte si boty doma

I když se nenacházíme ve Spojených státech amerických, kde se boty obvykle nosí v interiéru, a i když proti nošení obuvi doma můžete být velmi striktně vymezení, přesto se v případě nových kožených bot vyplatí, když ze svých zásad upustíte. Obujte si boty doma, projděte se v nich a uvidíte, jak boty začnou povolovat. A ráno už do práce nebo do školy vyrazíte v botách, které vám padnou jako ulité. 

Nošení obuvi doma je pravděpodobně ten nejefektivnější způsob, jak roztáhnout boty správně a tak, aby hezky zapadaly na nohu. Boty totiž začnou povolovat dle vaší potřeby čili se neroztáhnou ani příliš mnoho, ale ani nedostatečně. 

Zkouška botů doma
Zkouška botů doma

Vzhůru do obchodu s obuví

Jestliže si chcete práci usnadnit práci a nemáte chuť čelit možným odřeninám na nohou vlivem nošení obutí doma, můžete zamířit do obchodu s botami, kde se prodávají speciální spreje nebo oleje. Stačí, když se tyto produkty nastříkají na boty, promnete je a je po problému, který vás možná nějaký ten pátek už tíží. 

Při koupi tohoto pomocníka je však důležité vědět, jestli jsou boty z kůže nebo koženky. Mluvíme totiž o dvou odlišných materiálech, ke kterým se musí přistupovat odlišně. 

Zkouška botů v obchodě
Zkouška botů v obchodě

Staré noviny mohou pomoct

Pokud si domů ještě pravidelně pořizujete noviny, můžete je použít i v tomto případě. Tedy za předpokladu, že je už máte přečtené a jsou stále černobílé, nikoliv typické barevné časopisy, které by mohly pustit barvu. 

Boty totiž efektivně roztahují právě mokré noviny, kterými vycpete boty. Je však důležité, abyste do boty necpali novin příliš mnoho, abyste nenarušili původní tvar boty. To, jak je vystelete a jaký tvar tím vznikne, v takovém tvaru boty také zůstanou. 

Féne, do boje!

Do boje s příliš úzkými botami můžete poslat také obyčejný fén, který každé ženě dřímá v koupelně pod umyvadlem. Popadnout ho však můžete jen za předpokladu, že potřebujete roztáhnout kvalitní kožené boty. 

Aby byl tento pokus úspěšný, vezměte si ty nejsilnější ponožky a po jejich nazutí si obujte boty. A pomocí fénu „ofoukejte” oblast, kterou potřebujete povolit. Boty však vyzouvejte až v okamžiku, kdy vychladnou čili kdy se už netvarují a jejich tvar zůstává stejný.

Naplňte igelitové sáčky ledem

Už jste někdy slyšeli o tom, že vám může kromě vody pomoci také led? I ten je účinným pomocníkem proti příliš úzké obuvi. Stačí, když si naplníte igelitové sáčky vodou, kterou dáte zamrazit, případně už samotným ledem. Tím poté vystelete boty a po zhruba dvaceti minutách tuto ledovou a postupně tající výplň vytahujete. 

Dbejte však na opatrnost, abyste nenarušili samotnou botu.

Zavazování tkaniček u bot
Zavazování tkaniček u bot

Napínáky jako šetrnější cesta

Přijdou vám všechny řešené triky jako příliš riskantní a bojíte se, že dojde k poškození tvaru obutí? Nemusíte se nutně pouštět do ničeho uvedeného, můžete vsadit na profesionály používané napínáky. K nalezení jsou nejen na internetu, ale také v obchodech s obutím a patří k těm metodám roztahování bot, které nemůžeme označit za babskou, nýbrž za profesionální radu. 

Výhodou napínáků je především to, že právě tato pomůcka kopíruje tvar nohy a také její velikost. Nestane se tak, že by se bota napnula do takových rozměrů, které nejsou vyžadující. Jen tedy počítejte s tím, že to nějakou dobu zabere. Rozhodně napínák nevytahujte už po osmi hodinách, ale počkejte ideálně den nebo dva, abyste měli jistotu, že je bota skutečně roztažena tak, jak jste si to představovali.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..