Zdraví

Plíseň na nohou: Víme, jak se jí zbavit

Objevili jste na chodidlech nebo mezi prsty suchá olupující se místa? Může jít o plíseň nohou! I když se zdá, že to je banalita, určitě problém neignorujte a snažte se ho co nejdříve vyřešit. Neléčená plíseň na nohou totiž může mít poměrně nepříjemné následky. Proto čtěte dál a zjistěte, jak plíseň na nohou vypadá, a objevte tipy, jak se jí co nejrychleji zbavit.

Co je plíseň na nohou a jak vypadá?

Plíseň na nohou je problém, který je častější než by se mohlo zdát. Trápí asi 8–15 % populace – postihuje ženy, muže i děti a libuje si především ve vlhkém a teplém prostředí. To znamená, že k ní můžete přijít v bazénu, ve veřejných sprchách nebo třeba v sauně, problematické je však také sdílení osobních věcí, jako jsou ručníky nebo boty. Plíseň se na vašich nohou může usídlit dokonce i při zkoušení obuvi. Stačí jen, když si bez ponožky nazujete botu, kterou si zkoušel někdo s plísňovým onemocněním.

Původcem plísní na nohou jsou nejčastěji mikroskopické vláknité houby, mohou to však být také kvasinky (kandidózy). Symptomy plísně na nohou se pak liší v závislosti na typu houby a závažnosti infekce.

Jak tedy plíseň na nohou vypadá?

V první řadě ji poznáte podle intenzivního svědění a pálení mezi prsty či na chodidlech. Tento nepříjemný pocit může být silnější při nošení uzavřené obuvi. Dalším znamením plísně je také loupající se suchá kůže a zarudnutí postižených míst. Pokud se vám na nohou objeví malé červené skvrny, které se budou postupně rozšiřovat, zpozorněte. Dalším velmi nepříjemným příznakem je zápach nohou. Ten bývá způsoben houbou Candida, která se může přidružit k plísním.

Aby byl popis toho, jak vypadá plíseň na nohou, kompletní, je třeba zmínit také příznaky, jako jsou praskliny nebo změknutí kůže mezi prsty u nohou a malé, vodnaté puchýřky.

Někdy se plíseň může rozšířit také na nehty. Poznáte to podle změn na jejich povrchu. Nehty mohou být rozštěpené, často se olupují a bývají zbarvené do žlutohnědého nebo bílého odstínu.

Ve většině případů se však nad tím, jak poznat plíseň na nohou, moc zamýšlet nemusíte. Intenzivní svědění a pálení je totiž velmi těžké ignorovat. Navíc má tendenci se zhoršovat, pokud plíseň neřešíte.

Plíseň na nohou
Plíseň na nohou

Příčiny vzniku plísně na nohou

Plíseň nohou se může vyskytnout v důsledku kombinace různých faktorů. Mezi hlavní z nich patří:

Vlhké prostředí

Teplo a vlhko je pro houby ideální prostředí. Je proto důležité nosit kvalitní a prodyšné boty, které umožňují proudění vzduchu a odvádění vlhkosti. Když vzduch může v botách cirkulovat, riziko vzniku plísně se snižuje. Pamatujte také na správnou velikost. Boty musí být prostorné, aby nohy měly volný pohyb a nebyly stlačovány. Při nákupu se vyhněte obuvi z nekvalitního materiálu, který neumožňuje nohám dýchat. Dobrou volbou je třeba kůže nebo síťovina.

TIP: Na kvalitu dbejte hlavně při výběru pracovní obuvi, ve které s největší pravděpodobností budete trávit dlouhé časové úseky bez možnosti si boty na chvíli sundat. Doporučujeme například e-shop Hoffmann Group, kde najdete opravdu široký sortiment pracovních bot: https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/hot/ochrana-pri-praci/pracovni-obuv/c/097.

Pokud chcete, aby se vám plíseň nohou vyhnula, nezapomínejte obuv pravidelně střídat. Díky tomu se boty po každém nošení zcela vysuší a sníží se tak vlhkost, která může přispět k vzniku plísně.

V neposlední řadě je také důležité dbát na správnou hygienu nohou. Denní mytí nohou teplou vodou a mýdlem pomáhá odstranit pot, nečistoty a bakterie. Po umytí nohy důkladně osušte – zejména mezi prsty, kde se může zadržovat vlhkost.

Pobyt na veřejných místech

Plíseň nohou si můžete přinést z bazénu, sauny, tělocvičny nebo šatny. Jde o prostředí, kde je často vlhko, což vytváří ideální podmínky pro růst a šíření plísní. V těchto veřejných prostorách si lidé navíc často půjčují obuv nebo další potřeby od ostatních. Pokud si obujete boty, které předtím nosil někdo s plísní na nohou, můžete se snadno nakazit. To stejné platí pro sdílení osobních potřeb, jako jsou ručníky nebo podložky na cvičení.

Problematické je i to, že ne všechna veřejná místa poskytují dostatečnou úroveň čistoty. Když se povrchy pravidelně nečistí, houby se mohou snadno množit a šířit se mezi lidmi.

Pokud chcete riziko vzniku plísně zmenšit, noste ve veřejných místech vhodnou obuv, jako jsou například gumové sandály. Snížíte tak přímý kontakt nohou s kontaminovanými povrchy a minimalizujete riziko infekce.

Noste také vlastní hygienické potřeby a cvičební pomůcky. Vyhněte se sdíleným ručníkům a podložkám na cvičení. Dodržujte hygienu a myslete na to, že při návštěvě veřejných míst byste si měli vždy dobře omýt nohy a osušit je. Nechoďte po vlhkých površích a vyvarujte se dotyku otevřených ran či odřenin s kontaminovanými plochami.

Žena ve veřejných sprchách
Žena ve veřejných sprchách

Náchylnost k plísním na nohou

Někteří lidé jsou k plísním na nohou náchylnější než jiní. Mezi rizikové skupiny patří například sportovci, protože sportovní aktivita zvyšuje pocení a vlhkost nohou. Sportovci navíc často sdílejí sprchy a šatny s ostatními. Na plísně na nohou mohou trpět také osoby s narušenou imunitou nebo diabetici, kteří jsou náchylnější k infekcím. Vysoká hladina cukru v krvi totiž může ovlivnit schopnost těla bojovat proti infekci a zpomalit hojení ran. Mykózu však snadno chytíte i v případě, že máte poraněné nehtové lůžko nebo příliš těsné boty.

Důsledky neléčené plísně na nohou

Neléčená plíseň na nohou může mít řadu nepříjemných důsledků a zdravotních rizik. Proto je potřeba brát ji vážně a snažit se tento problém co nejdříve vyřešit.

Mezi možné komplikace spojené s neléčenou plísní na nohou patří například:

  • Bakteriální infekce: Plíseň může vytvořit vhodné prostředí pro růst bakterií. To často vede k bakteriálním infekcím, které se projevují otoky, bolestí a zvýšenou citlivostí postižených oblastí. Bakteriální infekce vyžaduje zvláštní léčbu, většinou antibiotiky.
  • Šíření na jiné části těla: Neléčená plíseň na nohou se může šířit také na jiné části těla, například na ruce nebo na intimní oblasti. To ještě zvyšuje riziko dalších komplikací.
  • Potíže s psychikou: Plíseň na nohou může mít negativní vliv na psychiku jednotlivce. Je totiž spojena nejen s problémy jako je svědění a pálení, ale často je velmi nepříjemná také z estetického hlediska, takže člověka omezuje například v nošení otevřené obuvi.

Jak se rychle zbavit plísně na nohou?

Existuje více způsobů, jak se zbavit plísně na nohou. Úplně nejlepší je však tomuto problému předcházet. Proto se snažte své nohy udržovat čisté a suché. Pravidelně je myjte v teplé vodě s mýdlem a vždy je důkladně osušte, zejména mezi prsty. Dbejte také na nošení vhodné obuvi. Boty z prodyšných materiálů v odpovídající velikosti totiž umožňují průchod vzduchu a snižují vlhkost nohou. Nezapomínejte ani na pravidelné střídání obuvi. Boty mezi nošením vyschnou, což opět pomáhá snižovat vlhkost a zabraňuje růstu plísní. Skvělým preventivním opatřením je také použití antibakteriálního prášku nebo spreje.

Babské rady na plíseň nohou

Pokud si chcete plíseň na nohou zkusit vyléčit sami doma, můžete vyzkoušet některé rady založené na lidové moudrosti. Je však potřeba myslet na to, že nemají vědecké potvrzení a jejich účinnost se u jednotlivých osob může lišit. Jednou z nejznámějších babských rad na plíseň nohou je jednoznačně koupel v teplé vodě s přidáním sody bikarbony. Tato metoda by měla snížit pH a zabránit tak růstu plísní. Další babské rady zase zmiňují použití jablečného octa, přesličky nebo soli.

  • Octová koupel na plísně: Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:2 a nohy v tomto roztoku máčejte jednou denně přibližně na 20 minut. I když plíseň ustoupí, opakujte koupele ještě minimálně dvakrát do týdne.
  • Odvar z přesličky: Přesličku povařte ve slunečnicovém oleji a vzniklou směsí potírejte postižená místa.
  • Koupel z mořské soli: Použijte 1 polévkovou lžíci soli přibližně na 5 litrů vody. Nohy ponořte do lázně na 15 až 30 minut.

Další možností, jak se rychle zbavit plísně na nohou, je využít přírodní prostředky, které mají protiplísňové vlastnosti. Na postižené oblasti můžete aplikovat například tea tree olej nebo česnek, který obsahuje látky s antimykotickými účinky.

Žena ve vaně pečuje o své nohy
Žena ve vaně pečuje o své nohy

Pokud babské rady na plíseň nohou nezaberou, zkuste zajít do lékárny a nechte si poradit. K dispozici je mnoho různých roztoků a krémů, které s mykózou zatočí. Nezapomínejte však na to, že přípravky je nutné aplikovat ještě 14 dní po vymizení plísně, aby se zabránilo recidivě.

Léčba plísně na nohou

Zkoušeli jste už všechno a plíseň stále ne a ne zmizet? Neostýchejte se a navštivte lékaře. Ten vám může předepsat perorální antifungální léky, které bojují proti plísni zevnitř. Nejčastěji se využívá například itrakonazol, flukonazol a terbinafin. Tyto léky jsou však vázány na předpis lékaře a je nutné je užívat přesně podle jeho pokynů. Některé účinné látky totiž mohou interagovat s jinými léky, které berete.

Nyní už víte, jak vypadá plíseň na nohou, a znáte nejefektivnější cesty, jak se tohoto problému zbavit. Na závěr je však nutné znovu připomenout, že nejdůležitější je prevence. Noste kvalitní boty ve správné velikosti, nepůjčujte si hygienické potřeby nebo obuv a ve vlhkých prostorách noste gumové sandály. 

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..