Elektronika

Jak vybrat 3D televizi

S 3D televizí se dostanete do prostředí sledovaného filmu. Budete mít tak ještě barvitější zážitky. Strhující záběry se budou odehrávat přímo před vámi. S 3D televizí budete účastníkem všech záběrů.

Budete mít zážitek, když trpíte vadou?

Nejprve musím odradit majitele dále uvedených vad, ať si 3D televizi nepořizují. Nebudete mít z ní totiž žádný zážitek. Až 30 % populace si z 3D televize prý nic neodnese. Tak velké procento lidí trpí nějakou chorobou, která znemožňuje vidět 3D efekt. 3D televize bude tak nevhodným dárkem pro lidi s tupozrakostí, lidi s více než třemi dioptriemi, pro šilhající lidi a pro lidi staré. Jestli patříte mezi tyto lidi, se dozvíte snadno. Nejprve se na nějakou 3D televizi podívejte. Můžete k tomu použít i předváděcí místnosti. Brýle na méně dioptrií si můžete přikrýt 3D brýlemi a 3D obraz tak uvidíte nerozmazaný.

3D televize

Umístění 3D televize

Nejprve si rozmyslete, jaké máte možnosti umístění 3D televize ve vašem bytě. Místnost bude muset být zatemněná, jinak televizor nepříjemně bliká. Pro 3D televizi budete muset mít dostatek místa. Nejmenší úhlopříčka 3D televize je cca 55 – 102 cm, což je určeno podle výrobce. Největší úhlopříčku 3D najdete v kině (tu zpravidla doma potřebovat nebudete). Klasické úhlopříčky 3D televizí se pohybují okolo 120 cm.

Mějte však na paměti jedno pravidlo. Čím větší máte úhlopříčku televize, tak tím dál od ní musíte sedět. Proto ji volte také s ohledem na místnost. Odstup od 3D televize ale není stejný jako u klasické televize (čtyřnásobek délky úhlopříčky), ale trojnásobek délky úhlopříčky. Čím větší úhlopříčka televize, tím je zaručený větší efekt. I s větší úhlopříčkou televize vám ale obraz bude připadat jako sledování akvária. Menší doporučení: u 3D televize byste měli sedět. Sledování televize z jiného zorného úhlu je pro mozek namáhavější, což způsobuje nevolnost.

3D obrazu u televize

Konverze formátu

Zjistěte si, jestli 3D televize umí konvertovat formát. 3D televize umí přehrávat filmy jak ve 2D formátu, tak i ve 3D formátu. Nejnovější technologie, kterou vymyslel Samsung, umí z 2D zobrazení na 3D zobrazení skutečně převádět. Tato možnost ale poskytuje docela malou kvalitu a méně plastické zobrazení.

Co přehrávat ve 3D?

Pro opravdový zážitek převedení z 2D na 3D nestačí. Pro opravdový zážitek si budete muset kupovat nebo půjčovat filmy na Blue-ray. Některé televizní stanice v zahraničí nově spustí i 3D vysílání. Taková možnost u nás zatím nebude a výběr Blue-ray je nyní značně omezený.

3D brýle

Pro sledování 3D televize budete potřebovat 3D brýle, protože 3D televize používá technologii stereoskopického 3D zobrazování. Díky nim se každé oko bude dívat na obraz ze správného úhlu.

3D televize LCD, LED a plazma

Na trhu existují 3D televize v těchto variantách: 3D LED televize, 3D LCD televize a 3D plazmové televize. V obrazu není patrný rozdíl. Všechny technologie poskytují kvalitní zobrazení, vyvážené barvy a vysoký kontrast.

Obrazovka LED televize je podsvícená diodami. LED televize je proto velice tenká a má nízkou spotřebu elektrického proudu. Obrazovka LCD televize se skládá z tekutých krystalů. Díky jejich vhodnému nasvícení přenáší obraz. Tato televize má taky nízkou spotřebu elektrické energie. Plazmová televize funguje díky reakci vzácných plynů s elektrickým proudem. Tak se vytváří plazma, která poskytuje skutečně vyvážené barvy.

Plazmová televize

Jaké rozlišení a formát?

3D televizory se vyrábí jen ve Full HD rozlišení, čili 1920×1080 obrazových bodů. Zde tedy máte práci s výběrem ulehčenou. Taktéž formát obrazovky bývá v 16:9.

Internet a TV

Tato funkce umožňuje spojit internet s 3D televizí přes uživatelské rozhraní.

Funkce All Share

Díky funkci All Share budete moci přenášet různé soubory (video, hudba, fotografie) z počítače nebo z mobilního telefonu přímo do televize.

PIP

S PIP si budete moci prohlížet dva obrazy najednou. Jestli se nemůžete rozhodnout, na jaký program se budete dívat, tak si pusťte oba dva.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..