Jak začít s rychlou chůzí
Obsah
Chůze je nejpřirozenější pohyb. Současně je nejoblíbenější pohybovou aktivitou lidí v každém věku. Rychlá chůze je navíc šetrnější k našim kloubům než běh.
Aby měla chůze pozitivní vliv na naše zdraví, musíme chodit v takzvaném kondičním tempu s rychlostí 5 až 9 km/h a frekvencí 120 až 150 kroků/min. Rychlou chůzí se pak dá zhubnout i vybudovat fyzička.
Pozitivní přínosy rychlé chůze
Rychle chodit můžeme prakticky kdekoliv a kdykoliv. Je vhodná pro lidi v každém věku, při nadváze, nepotřebujete drahou výbavu ani speciální dovednosti. Nárazy na klouby jsou při rychlé chůzi nízké, posílíte svaly, vazy, šlachy a kosti dolních končetin, snížíte stres, pocity úzkosti, vyplavíte adrenalin a zlepšíte si náladu.
Co budete potřebovat
Ke kondiční chůzi stačí jen pohodlné sportovní boty, které vám dobře sedí a netlačí vás a přiměřené funkční oblečení dle počasí, které nebrání přirozenému pohybu. Velmi vhodný je i krokoměr, který během chůze počítá vaše kroky a kontroluje optimální tempo.
Jak začít s rychlou chůzí
Pokud vám chybí kondice, nebo máte pár kilo navíc, první týden začněte se třemi procházkami v délce 15 minut po rovinatém terénu. Každý následující týden trasu prodlužujte o 5 minut a své tempo zvyšujte postupně. Měli byste dosáhnout nejméně 30 až 45 minut nepřerušované rychlé chůze a chodit byste měli minimálně 3x týdně. Ideální jsou každodenní svižné procházky trvající 1 hodinu.
Tipy pro seniory a jedince s nadváhou
Pokud patříte k seniorům, máte nadváhu, potíže s koleny, kyčlemi či páteří, vezměte si na pomoc hole a vyzkoušejte nordic walking. Severská chůze s hůlkami sníží zátěž na klouby až o 30% oproti klasické chůzi. Posílíte paže a zapojíte až 90% svalů celého těla. Oproti běžné chůzi spálíte za stejnou dobu o 20% více energie.
Jak urychlit spalování tuků
Pokud chcete získat dobrou kondici a současně urychlit i spalování tukových polštářků, měňte intenzitu chůze i svažitost terénu. Přidejte chůzi do schodů i ze schodů místo výtahu, choďte do obchodu, na poštu i na úřady nebo do práce a z práce pěšky. Pokud je dlouhodobě deštivé a chladné počasí, vhodnou alternativou je chůze na běžeckém pásu, kterou můžete prostřídat i s jízdou na rotopedu.