Pohyb

Jak začít s rychlou chůzí

Chůze je nejpřirozenější pohyb. Současně je nejoblíbenější pohybovou aktivitou lidí v každém věku. Rychlá chůze je navíc šetrnější k našim kloubům než běh. 

Aby měla chůze pozitivní vliv na naše zdraví, musíme chodit v takzvaném kondičním tempu s rychlostí 5 až 9 km/h a frekvencí 120 až 150 kroků/min. Rychlou chůzí se pak dá zhubnout i vybudovat fyzička. 

Pozitivní přínosy rychlé chůze

Rychle chodit můžeme prakticky kdekoliv a kdykoliv. Je vhodná pro lidi v každém věku, při nadváze, nepotřebujete drahou výbavu ani speciální dovednosti. Nárazy na klouby jsou při rychlé chůzi nízké, posílíte svaly, vazy, šlachy a kosti dolních končetin, snížíte stres, pocity úzkosti, vyplavíte adrenalin a zlepšíte si náladu.

Co budete potřebovat

Ke kondiční chůzi stačí jen pohodlné sportovní boty, které vám dobře sedí a netlačí vás a přiměřené funkční oblečení dle počasí, které nebrání přirozenému pohybu. Velmi vhodný je i krokoměr, který během chůze počítá vaše kroky a kontroluje optimální tempo.

Chůze

Jak začít s rychlou chůzí

Pokud vám chybí kondice, nebo máte pár kilo navíc, první týden začněte se třemi procházkami v délce 15 minut po rovinatém terénu. Každý následující týden trasu prodlužujte o 5 minut a své tempo zvyšujte postupně. Měli byste dosáhnout nejméně 30 až 45 minut nepřerušované rychlé chůze a chodit byste měli minimálně 3x týdně. Ideální jsou každodenní svižné procházky trvající 1 hodinu

Tipy pro seniory a jedince s nadváhou

Pokud patříte k seniorům, máte nadváhu, potíže s koleny, kyčlemi či páteří, vezměte si na pomoc hole a vyzkoušejte nordic walking. Severská chůze s hůlkami sníží zátěž na klouby až o 30% oproti klasické chůzi. Posílíte paže a zapojíte až 90% svalů celého těla. Oproti běžné chůzi spálíte za stejnou dobu o 20% více energie.

Jak urychlit spalování tuků

Pokud chcete získat dobrou kondici a současně urychlit i spalování tukových polštářků, měňte intenzitu chůze i svažitost terénu. Přidejte chůzi do schodů i ze schodů místo výtahu, choďte do obchodu, na poštu i na úřady nebo do práce a z práce pěšky. Pokud je dlouhodobě deštivé a chladné počasí, vhodnou alternativou je chůze na běžeckém pásu, kterou můžete prostřídat i s jízdou na rotopedu.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..