Jednoduchá příprava domácích zavařenin v zavařovacím hrnci
Obsah
Zavařování je oblíbený způsob, jak zakonzervovat potraviny a uchovat je déle čerstvé. Kdo by si navíc nerad pochutnal na dobré domácí marmeládě, džemu, kompotu, okurkách v láku, nakládaném masu či houbách? Zavařování je opravdu jednoduché a se zavařovacím hrncem ho zvládne každý!
Zavařování je opravdu snadné
Pomůcek a náčiní, které jsou potřebné pro zavařování, mnoho není. V základním vybavení nesmí chybět zavařovací sklenice, uzávěry, naběračka, trychtýř, kleště pro vyndávání sklenic, utěrka, vařečka a samozřejmě také nádoba pro zavařování. Věděli jste, že zavařovat můžete i v mikrovlnné nebo obyčejné troubě a dokonce také v myčce na nádobí? Nejjednodušší je ale zavařovat ve velkém hrnci či dokonce ve speciálním hrnci určeném na zavařování. Zavařovací hrnce jsou již svými rozměry a provedením pro tuto činnost jako stvořené. Pokud navíc sáhnete po elektrickém zavařovacím hrnci, zavařování pro vás bude hračka.
Rozdíl mezi klasickým a elektrickým zavařovacím hrncem
Klasický zavařovací hrnec se od toho elektrického výrazně liší. Prvním rozdílem je jejich cena, klasický hrnec pořídíte o poznání levněji. Vyrábí se však ze smaltu a nedisponuje žádnými funkcemi či bezpečnostními prvky. Elektrické zavařovací hrnce můžete rovněž pořídit ze smaltu, narazíte však také na kvalitnější a odolnější nerezové. Elektrické hrnce mají často regulátor teploty a časovač, takže se při zavařování nemusíte skoro o nic starat. Disponují rovněž ochranou proti přepětí či ochranou proti zapnutí hrnce bez tekutiny. Kvalitnější modely jsou dále vybaveny speciálními senzory, které hlídají hladinu tekutiny uvnitř hrnce, a při jejím poklesnutí se spotřebič automaticky vypne.
Důležité parametry a vlastnosti
U zavařovacích hrnců je nejdůležitější jejich objem. Ten totiž vypovídá o tom, kolik zavařovacích sklenic se do hrnce vejde. Na trhu se nabízí hrnce o objemu od 16 do 29 litrů. Nejběžnějším typem jsou pak hrnce s objemem 27 litrů, do kterých se vejde asi 14 litrových zavařovaček. Podívejte se také, zda je možné v hrnci zavařovat jedno, nebo i dvě patra sklenic. Dalším důležitým parametrem zavařovacího hrnce je příkon. Ten se pohybuje v rozmezí 1000 až 2000 W. Čím vyšší příkon hrnec má, tím rychleji se zahřeje na požadovanou teplotu a tím rychleji je připraven k zavařování. S příkonem však roste také výkon a tedy i cena spotřebované elektřiny, stejně jako cena samotného zavařovacího hrnce.
Funkce a doplňky
Mnoho modelů se prodává spolu s vnitřním roštem, který zamezuje kontaktu dna a stěn hrnce se sklenicemi a chrání je tak před prasknutím. Elektrické zavařovací hrnce mohou kromě regulátoru teploty a časovače disponovat také LCD displejem, na kterém jasně vidíte nastavené hodnoty nebo kolik času zbývá do ukončení procesu. Je nezbytné, aby byl hrnec vybaven také pojistkou proti přehřátí či zapnutí na sucho. Tyto ochrany zajistí delší životnost a bezproblémové fungování spotřebiče, ochrání ale i vaši domácnost. Narazit můžete také na zavařovací hrnce s výpustným ventilem. Ten slouží k vypuštění vody po zavařování a velmi vám tak usnadní následnou údržbu. Pokud v hrnci budete připravovat také horké nápoje, pomocí tohoto ventilu je můžete servírovat. Důležité je, aby byl ventil umístěn co nejníže, aby pod jeho výškou nezbylo příliš vody, kterou byste pak museli vylévat sami.