Krása a móda

Nejdražší svatební šaty na světě: dámy, prožijete v nich svůj den D?

V den, kdy žena řekne muži své ano začínají sáhodlouhé a zprvu nekončící přípravy velkého dne D. Zatímco zásnuby byly prakticky bez nějakého plánování nebo zařizování, než se dva přesunou k oltáři je zapotřebí najít ideální prostory, zvolit datum, oslovit svatebního fotografa či vybrat svatební šaty. Řada žen se chce cítit jako princezna, ovšem na rozdíl od reálných budoucích panovnic jsou rozpočty krapet omezeny. Ty nejdražší svatební šaty historie totiž právě členové královské rodiny oblékli ve svůj velký den.

Zbytečně byste hledali šaty, které takzvaně ,,strčí do kapsy” róby, jež oblékly ženy královského rodu či ty, které se rozhodly uzavřít s budoucím panovníkem manželský sňatek. Díky jejich ceně se zapsaly neodvratitelně do královského rozpočtu, svým vzhledem do povědomí lidí. A i když to zprvu vypadá, že jistě ty nejdražší svatební šaty oblékla Diana, ve skutečnosti zvítězila španělská královna, která britskou královskou rodinu tímto zcela zastínila. 

Šaty za šest milionů liber

Španělská královna Letizia se vdávala roku 2004. Nejednalo se tolik sledovanou událost, jakou byla svatba dnes už vévodkyně Kate a nástupce britského trůnu prince Williama, ale její šaty přesto obletěly svět. Důvodem byla hlavně cena, kterou za ni královna zaplatila. Rovnala se totiž šesti milionům liber. A bezesporu se panenky jejího chotě protočily alespoň dvakrát.

A kdo za výjimečnou bílou róbou ve skutečnosti stál? Slavný návrhář Manuel Pertegaz. Stojí za zmínku fakt, že se jednalo o ruční práci. I proto byla konečná cena do nebe volající. Šaty byly posety skutečným zlatem, vlečka dlouhá čtyři a půl metru a vysoký límec lehce odhaloval klíční kosti krásné nevěsty. 

Součástí celého outfitu byl i nádherný diamantový diadém, který se světu ukázal opět po letech. Naposledy tomu bylo v roce 1962, kdy doplnil svatební den její tchyně Sofie.

Španělská královna Letizia se vdávala ve svatebních šatech za 6 milionu liber
Španělská královna Letizia se vdávala ve svatebních šatech za 6 milionu liber

V těsném závěsu je sama Kate

Daleko sledovanější událostí byla už zmiňovaná svatba dnes už vévodkyně Kate a prince Wiliama. Důvodem byl především fakt, že se jednalo o ženu z lidu, která si vzala nástupce britského trůnu. Nebyla urozeného původu, přesto se dostala do královské rodiny. To lidi nejen motivovalo, ale také nadchlo k tvorbě mnoha filmových snímků s podobnou tématikou, která se najednou nejevilo jenom jako snůška bláhových a naivních nadějí. 

Co se týče jejích svatebních šat, vyšly na zhruba čtvrt milionu liber. Jeví se to jako pakatel v porovnání s výše uvedenou róbou, viďte? Své svatební šaty oblékla roku 2011. Dodnes budí velký rozruch a dodnes jsou komentované (většinou v pozitivním slova smyslu). 

Pokud bychom je měli trochu definovat, byly s dlouhými rukávy, záda šatů byla poseta bezmála šedesáti protahovanými knoflíčky a vlečka se rovnala třem metrům. 

Svatba vévodkyně Kate a prince Wiliama ve svatebních šatech za čtvrt milionu liber
Svatba vévodkyně Kate a prince Wiliama ve svatebních šatech za čtvrt milionu liber
Svatební šaty Kate za čtvrt milionu liber
Svatební šaty Kate za čtvrt milionu liber

Vnučka královny Alžběty II. obsadila třetí příčku

U britské královské rodiny ještě nějakou chvíli zůstaneme. Protože její členové obsadili i třetí pozici. Konkrétně mluvíme o vnučce Alžběty II., dceře prince Andrewa, která se vdávala skoro nedávno (respektive v roce 2018). Její šaty vyšly na 200 tisíc liber a jako autoři jsou za nimi podepsaní Peter Pilott a Christopher De Vaux. 

Člověk by si řekl, že šaty jsou opravdu jednoduché, proč tolik stály. Ale možná právě kvůli své přitažlivé jednoduchosti se cena vyšplhala tak vysoko.

Svatební šaty princezny Eugenie, vnučka Alžběty II.
Svatební šaty princezny Eugenie, vnučka Alžběty II.

A kde je milovná Diana?

Když se zmiňují královské svatby a nejdražší svatební šaty historie, člověku ihned vyjedou na mysli pompézní šaty princezny Diany, jejichž vlečka měřila bezmála osm metrů. V našem pořadí se nachází na čtvrté pozici, konkrétně vyšly na 151 tisíc liber. I když to v porovnání s výše uvedenými přijde jako směšná částka, je nutné vzít v potaz, že se Diana vdávala v roce 1981. A na tu dobu to bylo opravdu slušná suma.

Její róba nebyla ryze bílá. Odstín je možné přirovnat spíše ke slonovému odstínu. Ušity byly z hedvábného taftu a už zmiňovaná vlečka se zapsala do historie britských královských svateb jako nejdelší vůbec.

Svatební šaty princezny Diany
Svatební šaty princezny Diany
5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..