Sponzorováno

Proč děti nekomunikují a jak je naučit samostatně přemýšlet

Spousta rodičů si stěžuje, že s nimi děti nekomunikují. Proč se to někdy děje? Jak to řešit? A jak vést své ratolesti k tomu, aby se naučily samostatně přemýšlet?

Proč někdy děti nekomunikují

Děti někdy se svými rodiči nemluví. Za tímto problémem přitom může stát hned několik důvodů. Předně se může jednat o situaci, kdy děti opakovaně odbýváme v komunikaci. Chtějí nám něco říct, ale my na ně v tu chvíli nemáme čas. A později se ke komunikaci již nevrátíme. 

Nebo se může stát, že své děti určitým způsobem znehodnotíme. Znamená to například, že jejich problémy budeme znevažovat a nebrat je v zřetel. Nebo jim řekneme, aby se na nás s danou věcí vůbec neobracely. Není divu, že se děti podle toho zachovají. Obzvláště v případě, že to uděláme opakovaně. 

Jak děti opět vést ke komunikaci

Naštěstí ani v popsaném případě není vše ztraceno a můžete danou situaci zachránit. Jde pouze o to, abyste zaujali dobrý postoj ke komunikaci a dítě opět rozpovídali. Až se na vás tedy příště obrátí, od komunikace neutíkejte, ale buďte zde pro něj. 

Komunikujte s dětmi

Naučte své děti samostatně přemýšlet

Dalším častým problémem je určitá nesamostatnost dětí při přemýšlení. Aby to dokázalo, musíte jej to nejprve naučit. Ale jak na to? 

Pokud už děti jdou něco dělat, nechte jej samostatně vyvozovat závěry. Naučte jej pozorovat celou situaci a brát si z ní poznatky. Ptejte se ho, jak by na danou situaci reagoval, jak by se v ní zachoval a podobně. 

Někteří rodiče však bohužel přistupují k opačné taktice. Zdá se jim, že děti věci dělají špatně a tak je od nich zbytečně odhání. Místo toho jej však spíše veďte k tomu, aby vám ukázalo, jak by to mohlo udělat ještě lépe. Díky takovém přístupu své nejmenší naučíte, jak samostatně přemýšlet a rozhodovat se.

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..