ZdravíKrása a móda

7 efektivních triků, jak na pigmentové skvrny

Lidskou pleť může okupovat řada nedokonalostí a pigmentové skvrny se řadí bezesporu mezi ně. Zejména ženy však propadají panice, když se nevzhledné flíčky objeví na jejich lících nebo jinde. Domnívají se totiž, že se jedná o neřešitelný problém, proto panikaří. Ve skutečnosti existuje několik efektivních triků, jak na pigmentové skvrny vyzrát. Seznamte se s nimi a také zjistěte, odkud se vlastně kožní nedokonalosti vzaly.

Pigmentové skvrny vznikají vlivem zvýšené produkce melaninu

Věděli jste, že pigmentovým skvrnám se také jinak říká „melasma”? Jedná se o problém, který nejvíce vystrkuje své růžky v létě, kdy je pokožka velmi často a prakticky nepřetržitě vystavována slunečním paprskům. Ty podporují zvýšenou produkci melaninu, přirozeného pigmentu, stojícího za zbarvením nejen vlasů, ale i pokožky.

Pigmentové skvrny, které vznikají vlivem zmiňovaného zvýšení produkce melaninu, mohou mít řadu odstínů. Nejsou jen hnědé, ale zabarvit se mohou až do černých tónů. Zejména s takovými nedokonalostmi se řada žen snaží bojovat.

Slunce není jediným viníkem

Je však důležité si uvědomit, že sluníčko není jediným viníkem. Objevovat se také mohou vlivem stárnutí nebo je jejich výskyt stanoven v genech. Na vzniku pigmentových skvrn se dále mohou podílet i hormony, respektive hormonální změny, ke kterým častěji dochází právě u žen.

Chemický peeling jako profesionální řešení

Když se zmiňovaná kožní nedokonalost objeví na obličeji, nemusíte panikařit. S problémem totiž jde něco dělat. Dermatology doporučovaný je takzvaný chemický peeling. Existují volné produkty, které jsou k tomuto „zákroku” zapotřebí a které jsou volně dostupné, vhodnější je však návštěva tradiční dermatologické kliniky.

To platí i v případě laseru, jenž je taktéž odborníky doporučován. Účinky v porovnání s chemickým peelingem jsou prakticky totožné, jeho zacílení je však o chlup přesnější. Pokud však chcete bojovat s pigmentovými skvrnami i jindy během roku (nejen během zimy, kdy se podstupování zmíněného doporučuje), vyzkoušejte babské rady.

Chemický peeling obličeje
Chemický peeling obličeje

Efektivní triky, jak se zbavit pigmentových skvrn

Prevence

Z úst řad odborníků vyšlo nejednou toto: „Tou nejúčinnější cestou, jak svou pokožku udržet bez pigmentových skvrn, je prevence.” Proto zejména v letních měsících o svou pleť řádně pečujte a dodržujte minimálně zásady o opalování.

Účinné opalovací krémy

Jelikož za vznikem pigmentových skvrn stojí nejčastěji sluníčko, pořiďte si opalovací krém s dostatečně vysokým UV faktorem. Ten si nezapomeňte aplikovat i ve chvíli, kdy se plánujete venku jen procházet.

Užívání kolagenu

Zejména pokud se vám pigmentové skvrny objevily v pozdějším věku, jejich viníkem je pravděpodobně stárnutí samo. A tak na ně vyzrajte tím, co tělu v pozdějším věku chybí čili s kolagenem.

Vhodné krémy

Existuje však i speciální kosmetika, která má za úkol zesvětlit tuto kožní nedokonalost stejně jako laser nebo chemický peeling. Při jejich pravidelném používání mohou skvrny prakticky vymizet.

Citron

Už léta se povídá, že efektivním bojovníkem proti pigmentovým skvrnám je citron. Jestli je tomu skutečně tak, to musíte vyzkoušet. V každém případě se má lžička citronové šťávy smíchat se lžičkou medu a vmíchat do bílého jogurtu. Směs se používá jako pleťová maska, která se má po zhruba patnácti minutách odstranit.

Libeček

Respektive jeho kořen je také, prý, skvělým pomocníkem, díky kterému se zbavíte pigmentových skvrn. Stačí ho usušit, jemně rozemlít, poté smíchat s trochou oleje a nanést na postižené místo.

Okurka

A neposlední řadě do boje můžete vytasit taktéž okurku. Zejména okurková šťáva má tendenci zjemňovat pokožku a pigmentové skvrny (nebo také pihy) efektivně vybělit (nebo alespoň zesvětlit).

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..