Zdraví

Jak dlouho trvá menstruace?

Menstruace představuje periodicky se opakující krvácení, které je součástí ovulačního cyklu ženy. Tento cyklus trvá 28 dní. Je však individuální a může se u konkrétních žen lehce odlišovat.

Menstruace je obecně považována za začátek menstruačního cyklu. Po ní následuje folikulární fáze, v rámci které ve vaječnících roste několik folikulů obsahující vajíčka. Další fází je ovulace, při které dochází k uvolnění zralého vajíčka. Poslední fázi je luteální. Po ovulaci se zbytek folikulu promění ve žluté tělísko.

Během menstruace se objevují různé symptomy vyvolané působením hormonů. U každé ženy se projevují jinak. Objevovat se mohou i křeče dělohy. Některé ženy dokonce trpí silnou břišní bolestí, ale i migrénou, depresí a dráždivostí.

S menstruací se také pojí pojem premenstruační syndrom, který rovněž představuje souhrn fyzických, psychických a emocionálních symptomů pojících se s menstruačním cyklem. Některé ženy pociťují tyto změny hlavně v pubescentním věku, u jiných přetrvávají až do období klimakteria.

Menstruační cyklus u dívky

V období menstruace je třeba se zaměřit více na hygienu. Během těchto dnů můžete používat vložky, tampony, ale stále oblíbenější jsou menstruační kalíšky, které představují silikonový kalíšek, který je zaváděný do pochvy a sbírá menstruační krev. Je znovupoužitelný.

Doba menstruace

Délka menstruace se u každé dívky a ženy liší. Obecně můžeme říci, že trvá od tří do sedmi dnů. Během této doby vyloučí tělo 65 – 80 ml menstruační tekutina. Menstruace v průběhu svého trvání není stejně silná. Zpočátku je silnější a ke konci je krvácení slabší.

Menstruační krvácení může být intenzivnější u mladších dívek, které mají často nepravidelnou menstruaci. Pokud je příliš silné a trvá dlouhou dobu, je vhodné se poradit s gynekologem o nasazení hormonální léčby. U některých mladých dívek může totiž menstruace trvat i 14 dní. Dochází tak k velkému úbytku krve a hrozí výskyt anémie, tedy chudokrevnosti.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..