Krása a móda

Jak vyčistit boty hravě, rychle a efektivně

Chcete, aby vaše boty vypadaly opět jako nové? Stydíte se se svými špinavými botami zajít do společnosti, ale o koupi nových nemáte zájem? Ať už jste vlastníky plátěných tenisek, kožených bot nebo semišek, vždycky se najde způsob, jak je vyčistit či opakovaně vybělit. Nemusíte používat kupu speciálních a předražených prostředků, vystačíte si hravě s tím, co se skrývá ve vaší spíži. 

Jak vyčistit plátěné bílé boty

Největším oříškem při čištění, respektive při bělení bot jsou bílé tenisky. Řada lidí si pokládá otázku, jak vyčistit bílé tenisky, které se s oblibou nosívají? Právě bílé tenisky při každodenním nošení trpí. Lepí se na ně veškerý prach a jiné nečistoty, zejména pak z plátěných tenisek jde špína stěží dolů. I když existuje několik způsobů, jak i plátěné bílé tenisky vyčistit a navrátit jim jejich původní bělost. 

Kouzlo se skrývá v jedlé sodě

Účinným pomocníkem v boji proti špinavým teniskám je jedlá soda. Ta se běžně používá nejen při pečení, ale také na bělení zubů. V její moci je i bělení tenisek. Stačí, když si tenisky navlhčíte a poté poprášíte jedlou sodou. Zašpiněné místo poprášené jedlou sodou pak s pomocí kartáčku vydrhnete a posléze necháte uschnout boty na přímém sluníčku. Sluníčko boty nejen vysuší, ale také s bělením trochu pomůže. 

Pomocníkem je i Jelen na praní

Znáte mýdlo jménem Jelen? Jedná se o skvělého pomocníka v boji proti různým skvrnám. Nepomáhá však jenom na skvrny na oblečení, ale pokud si vezmete do rukou tekutého Jelena na praní, zbaví vás i nečistot na bílých teniskách. I on je tedy odpovědí na otázku – jak vybělit boty.

Bělící pasta na gumové lemy bot

Zašpiněné nebývají jenom tenisky jako takové, ale také gumové lemy kolem podrážky společně se špičkou boty. Abyste navrátili bělost i těmto částem obuvi, vezměte si do rukou bělící pastu na zuby a starý zubní kartáček. Tato dvojice přináší bělost nejen zubům jako takovým, ale i gumovým lemům na botách a jejich špičce. Člověk bude skutečně až překvapen tím, jak budou boty zářit čistotou po použití obyčejné pasty na zuby. 

Čištění bílých plátěných bot zubním kartáčkem
Čištění bílých plátěných bot zubním kartáčkem

Jak vyčistit sportovní obuv

Samostatnou kapitolou jsou sportovní boty. Svým materiálem se trochu odlišují od zmiňovaných plátěných bot, proto i k jejich čištění přistupujte jinak. U prodyšných tenisek pamatujte především na šetrnost a jedno pravidlo – nikdy je nedávejte do pračky. Pračka může sportovní tenisky nadobro zničit a mechanicky poškodit. 

Stačí houbička a mýdlo Jelen

Aby došlo k jejich perfektnímu vyčištění, i v tomto případě se doporučuje sáhnout po mýdlu Jelen. Stačí, když houbičkou nanesete mýdlo na boty a necháte chvilku působit. Pak boty jen opláchněte a nechte oschnout na sluníčku. 

Abyste předcházeli skvrnám od lepidla a aby se boty i zevnitř rychleji vysušily, doporučujeme je vystlat kapesníky, papírem nebo černobílými novinami. Pozor na barevné letáky – jejich barva pouští a tenisky byste tak po dlouhých hodinách sušení mohli čistit znovu. 

Čištění sportovních bot
Čištění sportovních bot

Jak vyčistit kožené boty

Kožené boty jsou oblíbené především u lidí, kteří upřednostňují kvalitu před kvantitou. Přece jenom kožená obuv patří k té nejkvalitnější, ovšem je pravdou, že i k nejdražší. I proto se majitelé kožené obuvi snaží o to, aby jejich kožené boty vypadaly jako nové. Bohužel i tento typ obuvi se může zašpinit. Je to přece jenom obuv. Naštěstí i v tomto případě existuje několik způsobů, jak efektivně vyčistit kožené boty. 

Flanelový hadřík jako nejlepší pomocník

Kožené boty jsou trochu choulostivějším typem obuvi v porovnání se zmiňovanými plátěnými teniskami. K jejich údržbě je třeba přistupovat s větší opatrností. V ideálním případě si pořiďte flanelový hadřík, který je velmi šetrný ke koženému povrchu. Stačí ho navlhčit a s pomocí obyčejného mýdla odstranit vzniklé nečistoty na obuvi. Boty se posléze nechávají vyschnout. 

Čištění kožených boty flanelovým hadříkem
Čištění kožených boty flanelovým hadříkem

Banánové slupky na tmavou koženou obuv

Jak vyčistit boty z broušené tmavé kůže? Pomocníkem je v tomto případě obyčejná banánová slupka, jejíž vnitřní stranou se potřou zašpiněná místa. Následně se opět použije šetrný flanelový hadřík, který je navlhčený, a zbytek banánu se z bot setře. 

Podobně funguje například i brambora. 

Jak vyčistit semišové boty

To, jak vyčistit bílé kožené boty nebo jak vyčistit boty z textilu už víme. Co však stále nevíme, je, jak vyčistit semišové boty. V případě čištění semišových bot platí, že je dobré použít speciální produkty. V tomto případě byste neměli zkoušet babské rady, jelikož můžete semišové boty nenávratně zničit. Raději si proto pořiďte správné kartáčky (které jsou z jedné strany drátěné a z druhé gumové), dále pak šetrnější houby a pěnu na semiš. Pokud přesto chcete riskovat a vyzkoušet babský trik, smíchejte si vodu s marseillským mýdlem. 

Pozor na fleky

Ať už se rozhodnete čistit semišové boty s pomocí profesionálních přípravků nebo s pomocí roztoku vody a marseillského mýdla, při čištění si dávejte pozor na fleky. Je třeba myslet na rovnoměrnost. Pakliže jsou někde skvrny intenzivnější, přitlačte, kde však skvrny nejsou, toto místo jen lehce přejeďte.

5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..