Krása a móda

Vrásky: co je způsobuje a jak s nimi bojovat?

Vrásky – běžný projev stárnutí, který nám však nedá spát. Zejména tedy v okamžiku, kdy jich začne být na obličeji tolik, že je ani na prstech obou rukou nemůžeme spočítat. Zatímco tedy pánové si z prvních linek projíždějící pletí nic nedělají, dámy klesají na mysli a rapidní rychlostí se jim snižuje jejich sebevědomí. Pojďme si proto prozradit, jak s prvními projevy stárnutí bojovat. 

Mimochodem, věděli jste, že ne všechny vrásky jsou nutně projevem stárnutí? Lidská pleť časem ztrácí svou elasticitu a pružnost, za což může únik kolagenu – ve vodě nerozpustné bílkoviny, která si zhruba po pětadvacátém roce života začíná balit kufry. Pouze těmto vráskám se však říká vrásky stárnutí, existují ale i jiné druhy, které s nadcházející fází života nemají, co dočinění. 

Výrazy i spánek

Za vznik vrásek může celá spousta faktorů, a to dokonce spánek nebo výrazy během dne. Takzvané mimické linky linoucí se obličejem vznikají od smíchu, od mhouření očí, také od mračení. Nejčastěji se objevují kolem úst, mezi obočím a taky v okolí očí, kde dělají takovou kohoutí stopu, dalo by se říct.

Co se týče vrásek způsobených spánkem, za ně může naše nevhodná poloha při spánku. Pokud spíme na břiše nebo na bocích, může dojít ke vzniku vrásek v dekoltu čili mezi ňadry a nad nimi. Pokožka zejména během spaní na boku přepadává, což se na ní negativním způsobem projevuje, tak pozor na to.

Co vy a zlozvyky?

Samozřejmě, jistý vliv na krásné pokožce bez vrásek nebo naopak s vráskami má i genetika. Ale neměli bychom to na ni svádět, pokud se dopouštíme několika zlozvyků, jež doslova ruinují naši pokožku. O jakých zlozvycích je řeč?

Nevhodné stravování a příliš mnoho alkoholu

Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Dávejte si na to pozor, protože strava se projevuje nejen na postavě, ale také na pleti jako takové. Existují potraviny, které pokožku dokážou dehydratovat a vysušovat, některé zase způsobují pupínky a akné. Na pozoru buďte především před velkým množstvím cukru a před větším množstvím soli. 

Co také neprospívá a co se velkou měrou podílí na celkové dehydrataci těla, z níž se doslova rodí vrásky jako na běžícím pásu, je alkohol. Pokud ho nemůžete zcela vyřadit ze svého jídelníčku, dopřávejte si ho pouze občas. Vyměňte ho raději za obyčejnou vodu, kterou pleť dokonale hydratujete.

Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko

Bohužel i častý a příliš dlouhý pobyt na sluníčku je zkázou pro naši pleť. I když nemáte v plánu se opalovat, je dobré si při odchodu z domu obličej namazat alespoň opalovacím krémem. Stačí faktor 30, který zamezí slunečním paprskům, aby pleť ničil. 

Slunce má tendenci zrychlit odbourávání kolagenu z lidského těla. Pokud se kolagen začne z pleti rychleji vytrácet, rychleji se ztrácí pružnost a elasticita pokožky.

Nulové odličování

Věděli jste, že tím nejlepším stanovištěm pro zrod vrásek je nulové odličování se? To, že půjdete spát večer s líčidly na obličeji možná ohromí po ránu vašeho partnera spícího vedle, ale vrásky se začnou dříve nebo později doslova hemžit vaší pletí. Make-up se totiž společně s dalšími nečistotami usadí v pórech, kde se posléze podílí na štěpení kolagenu a elastinu, což vede ke vzniku nepříjemných a nehezkých vrásek.

Odličování
Odličování

Jak bojovat s vráskami?

I když se nelze vrásek úplně zbavit, je možné jim předcházet nebo minimalizovat jejich vznik. Dermatologové se shodují na tom, že klíčem k mladistvé pleti je užívání doplňků stravy s mořským nebo hydrolyzovaným kolagenem. Jeho přírodní verze není tělu ku prospěchu, jelikož je pro něj velice špatně stravitelná, proto upřednostněte zmiňovanou hydrolyzovanou podobu, z níž si tělo dokáže vzít maximum.

Vedle doplňování kolagenu (k čemuž by ostatně mělo dojít už po překlenutí pětadvacátého roku života) vyzkoušejte následující:

  • Doplňujte vitamin C (vitamín C podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v těle a nachází se nejen v citrusech, ale také v rakytníku).
  • Nezanedbávejte správnou péči o pleť (odličujte se, používejte denní i noční hydratační krémy, jednou za čas dopřejte pleti masku).
  • Omezte kouření (kuřákům stárne pleť daleko rychleji, protože kouření rapidně zvyšuje ztrácející se procento kolagenu z těla).
  • Popíjejte zelený čaj (obsahuje totiž velké množství katechinů, což jsou silné antioxidanty přirozeně bojující s předčasným stárnutím pokožky).
  • Vsaďte na aloe vera (tato léčivá bylinka má totiž nejen protizánětlivé, ale i zklidňující účinky a přináší tolik potřebné vyživy).
5/5 - (1 vote)

Zaujmi.cz

Píšeme o zajímavých věcech v našem okolí. Na psaní ale není nic složitého. Jediné co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..