Naučte se své děti dlouhodobě motivovat. Máme pro vás 5 tipů
Obsah
K výchově dětí jsou zapotřebí určité výchovné nástroje. K tomuto tématu přitom neodmyslitelně patří nástroje používané pro motivaci nejmenších. Zjistěte, jaké to například jsou a jak je používat.
Zaujměte kladný postoj
Jaký postoj zaujímáte ke svému dítěti? Je pozitivní a snažíte se jej za všech okolností podpořit? Myslíte si o něm, že je schopné a rozumné? Nebo mu naopak často dáváte najevo, že musíte určité věci dělat za něj a poradit si sami?
Váš postoj (ať už je jakýkoliv) dokáže výrazně ovlivnit nejen okolí, ale i vaše děti. Snažte se proto své myšlenky vždy proměnit v pozitivní a k dětem přistupovat s úctou a pochopením.
TIP: Trápí vaše děti nedostatek soustředěnosti při učení? Zjistěte, jak jim pomoct.
Nechte dětem jejich sílu
V mnoha případech si to neuvědomujeme, ale někdy máme tendenci dětem brát jejich sílu. Za tímto naším chováním stojí zejména strach z cizího selhání nebo negativních zkušeností. Projevuje se to například tak, že dětem opakujeme naše pochybení o tom, že něco zvládnou. Nebo že zdůrazníme, pokud se jim něco nepovede.
I děti musí překonávat překážky
Mnoho rodičů se snaží dětem zametat pomyslnou cestičku a uměle ji zbavovat překážek. Ve skutečnosti jsou však i překážky pro děti velmi důležité. Díky tomu, že nějakou takovou překážku překonají, mohou růst a posilovat své sebevědomí. Každá zvládnutá překážka je zároveň přirozeně motivuje k tomu, aby překonávaly další a další.
Nechte děti pracovat
Děti práci potřebují. Díky tomu, že je zapojíte do každodenních aktivit, z nich mohou vyrůst zodpovědné a samostatné jednotky. Často se však stává, že rodiče dětem v takovém angažování se brání. Argumentují například tím, že se jim děti pletou pod nohy nebo že kvůli nim všechno trvá o poznání déle. Pokud ale rodiče dětem žádnou práci nedovolí, snadno se budou cítit neschopní a nekompetentní.
Nastavte dětem hranice
Každé dítě by mělo mít nastavené určité hranice. V rámci nich jim rodiče stanoví, co děti mohou a co naopak nesmí. Pokud má dítě příliš mnoho volnosti nebo naopak omezení, zpravidla mu to nebude prospívat.
Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.